Kek me qumësht

Kek me qumësht është një recetë gatimi shumë e thjeshtë që mund ta shërbejmë në mëngjes ose mbasditeve të shoqëruar me një çaj ose kafe. Kjo ëmbëlsirë është shumë e mirë edhe për fëmijët.

Kek me qumësht

Prep Time20 mins
Cook Time30 mins
Total Time50 mins
Course: Dessert
Cuisine: Mediterranean
Keyword: embelsire
Sasia: 6 persona
Kalori: 320kcal

Përbërësit

 • 100 ml qumësht
 • 300 gr miell
 • 100 gr sheqer
 • 1 luge çaj sodë buke
 • 4 kokërr vezë
 • 30 gr gjalpë

Përgatitja

 • Në një enë qelqi fillojmë të rrahim vezët dhe me pas shtojmë sheqerin. I rrahim për disa minuta se bashku. Me pas bashkojmë sodën me miellin dhe e shtojmë ngadalë duke situr në masën e vezëve.
 • Ndërkohe qe përbërja trashet shtojmë pak nga pak qumështin. Dhe kështu me radhe e alternojmë me miellin.
 • E trazojmë masën e krijuar me anë të një luge druri. Masa për kek me qumësht duhet te jetë homogjene dhe e derdhur por jo e ngurtë.
 • Lyejmë një tave me gjalpë dhe e spërkatim me pak miell. Hedhim masën e përgatitur ne tave dhe e fusim ne furre për pjekje ne temperaturën 180°C për rreth 30-40 minuta.
 • Kek me qumësht është gati. Pasi të ftohet e presim në copa dhe shtojmë pak pluhur sheqeri sipër.

Receta për kek me arra, kek me kos ose receta per kek me mollë.

Ju befte mire!

kek qumesht embelsira artigatimit

Shënim:
Sipas dëshirës, recetës për ëmbelsirë kek me qumësht mund dhe ti hidhet sherbet sipër. Sherbetin mund ta bëni njësoj si atë te bakllavasë. Lexo këtu për sherbetin per bakllava.

48 Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Recipe Rating
You May Also Like

Krepa të mbushur me reçel

Krepa të mbushur me reçel për një mëngjes plot energji apo një pasdite plot shije. Rikthehemi më një recetë si të gatuajmë krepa në kushte shtëpie, pasi në faqen tonë gjeni receta të ndryshme për krepa të mbushur.

Receta per Tiramisu

Tiramisuja është ëmbëlsira italiane më e njohur në gjithë botën. Thuhet se kjo ëmbëlsirë e ka origjinën në Siena (Toskanë). Rreth shekullit të XVII disa pastiçierë vendosën të përgatisnin një ëmbëlsirë në nderim të Dukës së Toskanës Cosimo de Medici. Ata menduan të bënin një ëmbëlsirë me përbërës të thjeshtë, por jashtëzakonisht e shijshme. Ka shumë legjenda për origjinën e tiramisusë, por ajo që ka rëndësi është fakti që kjo lloj ëmbëlsire është dhe do të mbetet një nga ëmbëlsirat më të mira italiane.

Video Receta për Kadaif

Në vijim keni mundësi të ndiqni me video përgatitjen për Kadaif. Ne e kemi përgatitur kadaifin në një mënyrë pak më të veçantë, duke i bërë rolè copat. Kjo mënyrë përgatitje ka një paraqitje më interesante si dhe mbushja qëndron në brendësi dhe pas sherbetosjes.