Embëlsira
Leave a comment

Pekmez mëni

Përgatitja e pekmez mëni është një traditë e vjetër shqiptare. Pekmezi se bashku me një luge tahini, e benë mëngjesin plote shijë. Lexoni se çfarë ju nevojitet për një pekmez sa më cilësorë.

Pekmez mëni

Prep Time30 mins
Cook Time5 mins
Total Time35 mins
Course: Dessert
Cuisine: Albanian
Keyword: embelsire
Sasia: 4 vazo
Kalori: 240kcal

Përbërësit

  • 500 gram mëna
  • lëng limoni

Përgatitja

  • Për të marrë një pekmez mëni sa më të mirë, frutat e mënit duhet të jenë të pjekura plotësisht, duhet të heqim ato që mund të jenë prishur nga insektet. Për përgatitjen e pekmezit nuk duhet asnjë asortiment tjetër përveç mënave.
  • Mënat i lajmë e i kullojmë. Mënave duhet ti ndajmë lëngun nga brumi. Këtë proces mund ta bëjmë më një mikser kuzhine ose i shtrydhur dhe pastaj kaluar mbi një sitë.
  • Lëngun e përftuar të mënave, e vëmë të ziejnë në zjarr të ngadaltë për 30-40 minuta derisa ai të bëhet një lëng i plot. Cilësia e pekmezit varet shumë se kur e heqim nga zjarri. Përpara se ta heqim, hedhim në të pak lëng limoni.
  • Pekmezin e hedhim në vazo të sterilizuara dhe i ziejmë për 5 minuta në një enë me ujë. Vazot ruhen në vende pa dritë dhe lagështi. Kështu pekmez mëni mund të rrojë më gjatë.
  • Pekmez mëni përdoret edhe në përgatitjen e tortave apo ëmbëlsira të ndryshme. Na ndiqni në faqen tonë në rrjete sociale dhe abonohuni ne njoftimet e recetave te reja, se shpejti do të publikojmë edhe pekmez nga fruta te tjera.

Ju bëftë mirë nga Arti Gatimit

Mos harroni ta shpërndani recetën me pekmez meni ne rrjetet sociale si Facebook apo Pinterest!

Na ndiqni në Instagram @ArtiGatimit dhe vendosni tag #artigatimit recetat që gatuani!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *Komento nga Facebook!

Enter your comment - Comments