Receta Bazë
Shkruaj një koment

Si të përgatitim Tahini

Përgatitja: 10 min - Pjekja: 5 min - Sasia: 2

Tahini është një përbërje e kuzhinës mesdhetare dhe asaj të lindjes së mesme. Tahini përdoret si bazë për receta të ndryshme apo dhe për dekor të pjatës. Ka një shije karakteristike ku dominon fara e susamit i cili është dhe përbërësi kryesor.

Përbërësit për Si të përgatitim Tahini


  • 200 gram susam

  • 2 lugë gjelle vaj ulliri


Përgatitja

Në fillim nxehim tiganin, hedhim susamin dhe i trazojmë për gati 7-8 minuta në zjarr të ngadalshëm.
Duhet të kemi parasysh që farat e susamit të marrin ngjyrë të verdhë, jo të errët.
Më pas susamin e pjekur e hedhim në mikser kuzhine. E grijmë për gati dy minuta dhe më pas hedhim vajin e ullirit.

Vazhdojmë ta grijmë në mikser duke e trazuar me një lugë për të kaluar poshtë edhe ato fara që nuk janë bluar akoma.
Përbërja duhet të dali një masë e trashë e plotë. E hedhim në vazo dhe e ruajmë në frigorifer.
Tahini përdoret sipas nevojave. Abonohuni në njoftimet e faqes tonë, së shpejti do të publikojmë shumë receta ku përdoret.

Tahini është shumë e mirë edhe për të lyer në mëngjes bukën me mjaltë.

Ju bëftë mirë nga Arti Gatimit

Lini një Përgjigje

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Komento nga Facebook!

Shkruani komentin tuaj - Komente