Si të përgatisim Hummus

Hummus është një salcë që vjen nga Libani me bazë qiqrash dhe susam. Mund të shoqërohen shumë pjata të ndryshme dhe përgatitja është shumë e shpejtë. Kjo pjatë quhet edhe “Hummus me tahini”, duke marre dhe emrin e përgatitjes me susam, tahini.

Hummus

Prep Time20 minutes
Cook Time10 minutes
Total Time30 minutes
Course: Side Dish
Cuisine: Asian
Keyword: salce
Sasia: 4 persona
Kalori: 130kcal

Përbërësit

 • 250 gr qiqra të ziera
 • 15 ml lëng limoni
 • 80 gr tahini
 • 20 ml vaj ulliri ekstra i virgjër
 • pak kripë
 • 1 lugë e vogël paprika
 • 1 thelb hudhër

Përgatitja

 • Për të përgatitur Hummus, në këtë rast kemi përdorur qiqra të ziera, por nëse keni qiqra të thata, fare mirë mund ti lini pak në ujë dhe ti zieni në ujë pa kripë.
 • Në një robot kuzhine hedhim qiqrat, tahini (lexo si të përgatisim tahini), lëngun e limonit, hurdhën, vaj ulliri pak paprik të ëmbël dhe kripë. Ndezim mikserin derisa të përftojmë një masë të dendur.
 • Provoni kripën dhe nëse është nevoja shtoni sipas dëshirës. Shtoni pak ujë ose lëng limoni nëse masa është shumë e trashë.
 • Hummus është gati. E shërbejmë në temperaturë ambienti duke hedhur sipër vaj ulliri.

Një recete tjetër që mund tu pëlqeje pure me qiqra

Ju bëftë mirë!

0 Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Recipe Rating
You May Also Like

Sallatë greke

Ka shumë versione për të përgatitur sallatë greke. Ajo mund të përgatitet me mish pule, me qiqra apo edhe me kos të bardhë. Ju këshillojmë ta provoni edhe me karkaleca deti.

Purè patate

Pureja e patates është një pjatë e shijshme si për fëmijët dhe për të rriturit. Kjo recetë që ne japim është shumë e thjeshtë dhe e shpejtë. Zakonisht për të bërë purenë, patatet zihen më parë me gjithë lëkurë, më pas qërohen dhe kalohen në makinerinë e duhur për të bërë purenë, e pas kësaj zihen me qumësht. Por jo të gjithë mund ta kenë këtë makineri, e për të shkurtuar edhe kohën e përgatitjes kemi menduar të propozojmë recetën e mëposhtëme.

Kunguj me domate e mocarela

Kjo pjatë e freskët është ideale për një aperitiv me miqtë apo për një antipastë të shijshme. Këto feta kunguj duken si pica të vogla, për vetë faktin që janë me salcë e mocarela sipër. Janë shumë të thjeshta për tu përgatitur, mjafton të pjekësh në zgarë fetat e kungujt e ti hedhësh sipër salcën dhe djathin. Pëlqehen nga e gjithë familja.

Sallatë e zier me gjethe rrepash

Gjethja e panxharsheqerit është shumë e mirë, dhe ngjason me spinaqin. Mund ta gatuajmë të zier në ujë ose në avull, me vaj sipër dhe kështu shoqëron pjatanca të ndryshme mishi ose peshku. Në këtë recetë, ne e sjellim në një variant si sallatë që mund ta hamë si meze për të hapur oreksin ose thjesht mund të shoqërojmë një pjatë mishi.

Receta për Majonezë

Majoneza është një nga salcat më të njohura e më të përhapura në botë. Përdorimi i saj në kuzhinë është i gjerë. Majoneza shkon mirë me peshkun, me mishin e ftohtë, me vezë të ziera, me perime të ndryshme apo si bazë për salca të tjera.