Receta për Sallatë Panxhari

Kjo sallatë panxhari i shtonë shumë ngjyra dhe shije tavolinës tuaj. Këtë garniturë mund ta shoqëroni me shumë pjata të kuzhinës shqiptare.

Sallatë panxhari

Prep Time15 mins
Cook Time10 mins
Total Time25 mins
Course: Salad
Cuisine: Albanian
Keyword: healthy
Sasia: 4 persona
Kalori: 140kcal

Përbërësit

  • 1 kg panxhar i kuq
  • 100 gr vaj ulliri
  • 100 gr uthull
  • 5 thelpinj hudhër
  • 5 gr kripë
  • 1 tufë majdanoz

Përgatitja

  • Pastrojmë panxharin nga gjethet dhe e lajmë me ujë të bollshëm. Panxharët i vendosim në një enë me ujë të ftohtë e 2 lugë uthull për ti ruajtur ngjyrën.
  • Panxharin e ziejmë për gati 10 minuta. Gjatë zierjes panxharit nuk i hedhim kripë sepse i ndryshon shija. Pasi kanë zier panxharët i heqim nga ujë, për ti pastruar cipën sipër me anë të thikës.
  • Panxharët e zier i grijmë në rende ose i presim në kubik sipas dëshirës. Masa e grirë vendoset në një enë qelqi dhe i hedhim uthullën, hudhrën e shtypur ose të grire hollë, kripë, vaj ulliri ekstra të virgjër.
  • Sallatë me panxhar e përgatitur hidhet në pjatë dhe zbukurohet me majdanoz të grirë hollë.

Lexoni receta për sallate me luleshtrydhe, sallate quinoa ose sallate me karkaleca

Ju bëftë mirë nga Artigatimit.com

189 Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Recipe Rating
You May Also Like

Speca me domate ne tigan

Speca me domate në tigan janë shumë të shijshme. Këto janë specat dhe domatet e fundit për këtë stinë. Speca me domate të gatuara në tigan është një nga ato pjatat që më çon pas në kohë, më sjell ndërmend fëmijërinë.

Purè patate

Pureja e patates është një pjatë e shijshme si për fëmijët dhe për të rriturit. Kjo recetë që ne japim është shumë e thjeshtë dhe e shpejtë. Zakonisht për të bërë purenë, patatet zihen më parë me gjithë lëkurë, më pas qërohen dhe kalohen në makinerinë e duhur për të bërë purenë, e pas kësaj zihen me qumësht. Por jo të gjithë mund ta kenë këtë makineri, e për të shkurtuar edhe kohën e përgatitjes kemi menduar të propozojmë recetën e mëposhtëme.

Perime të pjekura në furrë

Perimet janë të domosdoshme për shëndetin tonë. Kjo recetë është ideale edhe për kë dëshiron të mbajë dietë, për vegjetarianët apo thjesht për të shoqëruar një pjatë mish. është një recetë e thjeshtë për tu bërë pasi mjafton te vendosësh perimet siç janë në furrë e më pas i qërojmë e i presim në copa. Mund të përdorim perime të ndryshme.