Embëlsira
Leave a comment

Sallatë me luleshtrydhe

Sallatë me luleshtrydhe është e ngjashme me sallatë frutash macedonia, por në këtë rast do të përdorim vetëm luleshtrydhe. Përgatitja e kësaj sallatë është më se elementare.

Sallatë me luleshtrydhe

Prep Time5 mins
Total Time5 mins
Course: Salad
Cuisine: Global
Keyword: healthy
Sasia: 4 persona
Kalori: 154kcal

Përbërësit

  • 500 gr luleshtrydhe
  • 70 gr sheqer
  • 1 kokërr limon

Përgatitja

  • Për të përgatitur sallatë më luleshtrydhe duhet të pastrojmë mirë frutat dhe ti lajmë në ujë të rrjedhshëm. Më pas i ndajmë në pjesë të vogla dhe i hedhim në një enë.
  • Luleshtrydheve sipër i hedhim sheqerin dhe i shtrydhim edhe lëngun e limonit. I trazojmë mirë që sheqeri dhe lëngu i limonit të përhapen në luleshtrydhe.
  • Sallatë me luleshtrydhe që përgatitëm duhet ta lëmë në frigorifer për të paktën 4/5 orë.
  • Shërbejmë luleshtrydhet nëpër gota dhe nëse dëshirojmë sipër mund të shtojmë ajkë qumështi (panna) të rrahur shkumë.

Ju bëftë mirë!

Na ndiqni në Instagram @ArtiGatimit dhe vendosni tag #artigatimit recetat që gatuani!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Recipe Rating

Komento nga Facebook!

Enter your comment - Comments