Embëlsira
Shkruaj një koment

Sallatë me luleshtrydhe

Përgatitja: 10 min - Sasia: 4 Persona

Sallatë me luleshtrydhe është e ngjashme me sallatë frutash macedonia, por në këtë rast do të përdorim vetëm luleshtrydhe. Përgatitja e kësaj sallatë është më se elementare.


Përbërësit për Sallatë me luleshtrydhe


  • 500 gr luleshtrydhe

  • 70 gr sheqer

  • 1 kokërr limon


Përgatitja

Për të përgatitur sallatë më luleshtrydhe duhet të pastrojmë mirë frutat dhe ti lajmë në ujë të rrjedhshëm. Më pas i ndajmë në pjesë të vogla dhe i hedhim në një enë.

Luleshtrydheve sipër i hedhim sheqerin dhe i shtrydhim edhe lëngun e limonit. I trazojmë mirë që sheqeri dhe lëngu i limonit të përhapen në luleshtrydhe.

Sallatë me luleshtrydhe që përgatitëm duhet ta lëmë në frigorifer për të paktën 4/5 orë.

Shërbejmë luleshtrydhet nëpër gota dhe nëse dëshirojmë sipër mund të shtojmë ajkë qumështi (panna) të rrahur shkumë.

Ju bëftë mirë!

Lini një Përgjigje

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Komento nga Facebook!

Shkruani komentin tuaj - Komente