Embëlsira
Shkruaj një koment

Ëmbëlsirë me biskota dhe banane

Përgatitja: 20 min - Sasia: 4

Një nga ëmbëlsirat më të kërkuar në faqen tonë në Facebook.com/ArtiGatimit. Me pak përbërës në pak kohë ju mund të përgatisni këtë ëmbëlsirë me biskota dhe banane.

Përbërësit për Ëmbëlsirë me biskota dhe banane


  • 400 gr biskota

  • 250 ml qumësht

  • 300 ml pana

  • 2 banane

  • 200 gr çokollate


Përgatitja e ëmbëlsirës

Në fillim fillojmë rrahim panën me mikser kuzhine. Më pas marrim biskotat të cilat duhet të jenë në formë katrore. I regjim pak me qumësht dhe me pas vendosim një shtresë në tavë.
Sipër biskotave hedhim një shtresë nga pana që rrahëm. Presim bananet dhe vendosim një shtresë sipër.

embelsire-me-biskota-cokollate

Pasi kemi kompletuar shtresën e parë vazhdojmë përsëri duke shtruar biskota të regjur në qumësht.
Një shtresë tjetër pana dhe banane. Gjithashtu mund të hidhni dhe disa copëza çokollate.

Vazhdojmë kështu dhe për dy shtresa të tjera. Në fund hedhim dhe disa copëza çokollate sipër dhe ëmbëlsirën e vendosim në frigorifer për disa orë.

Më pas e presim në copa dhe e shërbejmë.

Ju bëftë mirë nga ArtiGatimit!

arti-template-XL

photo credit: SugarHome & Ortensa

Lini një Përgjigje

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Komento nga Facebook!

Shkruani komentin tuaj - Komente