Embëlsira
Shkruaj një koment

Biskota napolitane – Receta për festa

Përgatitja: 35 min - Pjekja: 30 min - Sasia: 4 Persona

Biskota napolitane janë shumë të shijshme dhe përgatiten zakonisht në periudhën e Pashkëve. Këto biskota janë të ngjashme me biskotat cantucci toskan.

Përbërësit për Biskota napolitane – Receta për festa


 • 500 gr miell

 • 4 kokërra vezë

 • 1 e verdhë veze

 • 380 gr sheqer

 • 350 gr bajame

 • 1 lugë e vogël mjaltë

 • 1 lugë e vogël pluhur fryrje për ëmbëlsira

 • 1 lugë e vogël maja buke

 • vanilje

 • kanellë

 • arrë moskat

 • lëkurë portokalli

 • kripë

Përgatitja

Në një enë hedhim miellin e situr të bashkuar me pluhurin për fryrjë, vaniljen nëse është pluhur dhe gjysmën e sheqerit. Në një enë të vogël tretim majanë në ujë së bashku me mjaltin.
E hapim miellin në mes dhe shtojmë vezët dhe pak kripë. Hedhim dhe majanë e shkrirë. Punojmë brumin dhe në vazhdimësi shtojmë edhe pjesën tjetër të sheqerit së bashku me lëkurën e portokallit, arrë moskat dhe pak kanellë.

E ngjeshim masën sa të bashkohen përbërësit dhe shtojmë bajamet të cilat i kemi kaluar pak në tigan. Brumin e ndajmë ne pjesë duke i bërë në formë roleje. Roletë i vendosim në tavë ku kemi shtruar letër kuzhine.

Sipër biskotat napolitane i lyejmë me të verdhë veze dhe i pjekim në furrë të parangrohur në 180°C për 20 minuta. I nxjerrim nga fura i presim në formë rombi dhe i vendosim përsëri në furrë për 10 minuta në temperaturën 160°C. I lënë të ftohen në brendësi të furrës. Biskotat napolitane janë gati.

Siç edhe cituam, kjo është një recete e ngjashme me biskota me bajame Cantuccini.

Ju bëftë mirë!

Lini një Përgjigje

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Komento nga Facebook!

Shkruani komentin tuaj - Komente