Receta për Krem Brulèe

Crème brûlée, shfaqet për herë të parë në një libër recetash franceze, dhe pse origjina ka mundësi të jetë shpikje anglezëve. Anglezët e quajnë “burnt cream”, pra krem i djegur. Le ta zbulojmë si të gatuajmë këtë recetë ëmbëlsire.

Receta për Krem Brulèe

Prep Time20 mins
Cook Time40 mins
Total Time1 hr
Course: Dessert
Cuisine: Italian
Keyword: embelsire
Sasia: 2 persona
Kalori: 320kcal

Përbërësit

 • 150 ml qumësht
 • 350 ml pana
 • 5 të verdha veze
 • 100 gr sheqer
 • 1 pako vanilje
 • pak sheqer të papërpunuar

Përgatitja

 • Për të përgatitur krem brulèe si fillim, në një enë bashkojmë qumështin me ajkën (panna) dhe i vendosim në zjarrë. I lëmë derisa të kapin pikën e vlimit. Më pasi i heqim, hedhim vaniljen trazojmë dhe e lëmë të ftohet pak.
 • Në një enë tjetër mundësisht qelqi apo porcelani, hedhim të verdhat e vezëve me sheqerin dhe me anë të një luge i trazojmë pa bërë shkumë.
 • Marrim qumështin dhe panën që vluam pak më parë dhe i bashkojmë me vezët dhe sheqerin. I trazojmë mirë me ngadalë.
 • Ndërkohë ndezim furrin në 180°C.
 • Përbërjen e marrë e shpërndajmë nëpër kupa të vogla porcelani që durojnë nxehtësi. Creme Brulèe kërkon që të piqet në banjëmaria.
 • Më përmasat sipër mund të mbushi rreth 5-6 kupa nga 100 ml. Më pas duhet ti vendosim në një tavë, ku duhet ta mbushim me ujë, derisa niveli të arrij tek gjysma e kupave.
 • Me kujdes e fusim në furë për pjekje për 40-50 minuta, ose derisa sipër të shikoni një ngjyrë të karameltë.
 • Pasi të jenë pjekur, i marrim kupat me krem brulèe dhe i hedhim pak sheqer të pa përpunuar sipër (ose të bardhë). Me anë të një djegësi për kuzhinën, afroni flakën sipër sheqerit sa të karamelizohet. Në alternativë, nëse nuk keni djegës, futini në furrë, duke ndezur pjesën e sipërme të furrit.

Krem Brulèe është gati për tu shërbyer, vizitoni dhe recetën për Krem Karamel.

Ju bëftë mirë nga ArtiGatimit.com

335 Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Recipe Rating
You May Also Like

Torta me çokollatë e gjalpë kikiriku

Kjo tortë është me të vërtetë një nga ëmbëlsirat më të mira e më të forta. Duket e vështirë, por është një recetë e thjeshtë që nuk ka nevojë as të piqet në furrë. është një lloj cheescake e në bazë të kësaj torte është gjalpi i kikirikut që përdoret shumë në Amerikë.

Profiterol me krem Chantilly

Bigné të vogla të mbushura me krem Chantilly na krijojnë një version tjetër të profiterolit. Edhe ky version i mbushur me këtë krem të bardhë është shumë i mirë dhe i shijshëm. Baza gjithmonë janë bigné të përgatitura me Pasta Shu

10 receta ëmbëlsira me mollë

Një përmbledhje me receta ëmbëlsirash me mollë. Tortat me mollë janë shume te shijshme dhe mund ti përdorni si në mëngjes por edhe pasditeve të shoqëruar me çaj. Lexoni këto receta të thjeshta për ëmbëlsira me mollë.

Buding me çokollatë

Këtë ëmbëlsirë mund ta përgatisim edhe një ditë përpara dhe e lemë në frigorifer derisa ta servirim. Budingun mund ta hedhim në një formë të vetme ose mund ta ndajmë në forma të vogla sa për një person.