Embëlsira
2 komente

Krem Karamel

Përgatitja: 20 min - Pjekja: 50 min - Sasia: 6

Crème caramel, flan apo caramel custard është një ëmbëlsirë me një shtresë karameli dhe kremi nga ku merr dhe emrin. Me pak përbërës të thjeshtë do kemi një ëmbëlsirë të thjeshte dhe te shijshme.


Përbërësit për Krem Karamel


  • 1 l qumësht

  • 6 vezë

  • 200 gr sheqer

  • 1 pako vanilje

  • pak lëkur limoni(sipas deshires)


Përgatitja e Karamelit

Marrim pak sheqer dhe e hedhim në tigan. E vëmë në zjarr derisa te shkrihet dhe të marrë ngjyrë të errët, por kujdes, jo të digjet. Sheqeri i karamelizuar hidhet nëpër forma rrumbullake me diametër 8-15 cm.

creme-caramel-recipe-krem-kramel-sheqeri

Përgatitja e Kremit

Në një enë (jo alumini) rrahim vezët me sheqerin e ngelur. Më pas shtojmë qumështin e nxehur paraprakisht pak nga pak derisa të shkrihet sheqeri. Në fund shtohet pak vanilje ose lëkura e limonit e grire në rende.
Masa e përgatitur hidhet nëpër format që më parë kemi hedhur karamelin.

creme-caramel-recipe-krem-kramel-veze

creme-caramel-recipe-krem-kramel-qumesht

creme-caramel-recipe-krem-kramel-tave

Proçesi i pjekjes për Krem Karamel

Format e mbushura i vendosim ne një enë tjetër më të madhe (tavë). Pasi ti kemi renditur tavën duhet ta mbushim me ujë deri në gjysmën e formave. E vendosim tavën në furrë për 50 minuta me 180°C. Proçesi varion nga lartësia e formave dhe diametri, kështu qe bëni kujdes duke i kontrolluar herë pas here derisa të skuqet paksa pjesa sipër.

creme-caramel-recipe-krem-kramel-receta

Creme Caramel

Pasi të jenë ftohur, për ti shërbyer duhet që ta kthejmë ëmbëlsirën nga forma. Në këtë mënyre karameli i shkrirë do të dali sipër, duke i thëne atë ngjyrën karakteristike dhe shijen mjaft të njohur nga të gjithë.

Ju bëftë mirë nga ArtiGatimit.com

creme-caramel-recipe-krem-kramel-arti-gatimit-best-recipe

2 Comments

  1. Pingback: Receta për Krem Brulèe | ArtiGatimit.com

  2. Ada Braho Isufaj says

    bravo faqja juaj ,,,,gjithcka qe kemi mesuar prej jush dalin shume te mira ,,,dhe ky krem karameli gjithashtu ,,,,,vazhdoni te na hidhni receta

Shkruani komentin tuaj - Komente