Quesada pasiega – Ëmbëlsirë Spanjolle

Kjo ëmbëlsirë është me origjinë spanjolle dhe shumë e ngjashme me Qumështorin shqiptar. Ka shumë versione të saj ku në disa raste përdoret pana me qumësht dhe disa të tjera vetëm djathë i freskët. Ne kemi sjellë atë me pak djathë të freskët dhe qumësht.

Quesada pasiega - Ëmbëlsirë Spanjolle

Përbërësit

 • 500 ml qumësht
 • 500 gr djath i llojit Philadelphia
 • 4 vezë
 • 100 gr gjalpë
 • 100 gr miell
 • 250 gr sheqer i bardhë
 • 1 limon vetëm lëkura
 • 1 lug çaj kanellë

Përgatitja

 • Rrahim vezët me sheqerin. Mund të përdorni dhe ndonjë mikser elektrik. Me pas shtojmë gjalpin e shkrirë por jo të nxehtë. Në hapin tjetër shtojmë djathin dhe vazhdojmë me rrahjen. Shtojmë lëkuren e limonit se bashku me kanellën. Shtojmë më pas qumështin. Në fund hedhim miellin pak nga pak në mënyre qe mos të krijohen kokrriza.
 • Masën e krijuar e hedhim në një enë ku e kemi lyer me pak gjalpë.
 • Tavën e fusim në furrë në temperaturën 200°C dhe e pjekim për 30 minuta. Do të kuptojmë kur është pjekur pasi sipërfaqja do të karamelizohet.
 • Pasi të jetë pjekur e lemë të ftohet dhe e shërbejmë në feta.
 • Kjo ëmbëlsirë mund të shërbehet në çdo stinë.

Notes

Përgatitja e emblesires

Ju bëftë mirë nga ArtiGatimit!

Quesada-pasiega-–-Ëmbëlsirë-Spanjolle

476 Shares
1 comment
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Recipe Rating
You May Also Like

Receta për Krem Brulèe

Crème brûlée, shfaqet për herë të parë në një libër recetash franceze, dhe pse origjina ka mundësi të jetë shpikje anglezëve. Anglezët e quajnë "burnt cream", pra krem i djegur. Le ta zbulojmë si të gatuajmë këtë recetë ëmbëlsire.

Receta për brumë sheqeri

Brumi i sheqerit ose 'fondant' është pjesa e sipërme me të cilën zbukurohen tortat ose 'cup cakes'. Veçantia e këtij brumi është që modelohet lehtë sepse ngjan me plastelinën, por kur thahet mban formën e dhënë. 'Fondant' s'është gjë tjetër veçse sheqer pluhur, ujë e glukoz sheqeri dhe për vetë përbërësit mund të ruhet për shumë kohë.
kek me dardha cokollate

Kek me dardha dhe çokollatë

Kjo recete për kek me dardha dhe çokollate është dërguar nga Loreta, një fanse e Artigatimit në Facebook. Embëlsirë është shumë e shijshme sepse dardha me çokollatën është një binom perfekt.