Embëlsira
1 koment

Quesada pasiega – Ëmbëlsirë Spanjolle

Përgatitja: 30 min - Pjekja: 30 min - Sasia: 12

Kjo ëmbëlsirë është me origjinë spanjolle dhe shumë e ngjashme me Qumështorin shqiptar. Ka shumë versione të saj ku në disa raste përdoret pana me qumësht dhe disa të tjera vetëm djathë i freskët. Ne kemi sjellë atë me pak djathë të freskët dhe qumësht.Përbërësit për Quesada pasiega – Ëmbëlsirë Spanjolle


  • 500 ml qumësht

  • 500 gr djath i llojit Philadelphia

  • 4 vezë

  • 100 gr gjalpë

  • 100 gr miell

  • 250 gr sheqer i bardhë

  • 1 limon (vetëm lëkura)

  • 1 lug çaj kanellë


Përgatitja e emblesires


Rrahim vezët me sheqerin. Mund të përdorni dhe ndonjë mikser elektrik. Me pas shtojmë gjalpin e shkrirë por jo të nxehtë. Në hapin tjetër shtojmë djathin dhe vazhdojmë me rrahjen. Shtojmë lëkuren e limonit se bashku me kanellën. Shtojmë më pas qumështin. Në fund hedhim miellin pak nga pak në mënyre qe mos të krijohen kokrriza.

Quesada pasiega-receta-gatimi-spanjolle-shqip

Masën e krijuar e hedhim në një enë ku e kemi lyer me pak gjalpë.
Tavën e fusim në furrë në temperaturën 200°C dhe e pjekim për 30 minuta. Do të kuptojmë kur është pjekur pasi sipërfaqja do të karamelizohet.
Pasi të jetë pjekur e lemë të ftohet dhe e shërbejmë në feta.

Kjo ëmbëlsirë mund të shërbehet në çdo stinë.

Ju bëftë mirë nga ArtiGatimit!

Quesada-pasiega-–-Ëmbëlsirë-Spanjolle

1 Comment

Shkruani komentin tuaj - Komente