Embëlsira
Shkruaj një koment

Hallvë fshati – Ëmbëlsirë

Përgatitja: 10 min - Pjekja: 5 min - Sasia: 4

Kjo hallvë është një pjatë e ‘varfër’ dhe e thjeshtë. Këtë recetë na e gatuante gjyshja kur nuk kishte shumë përbërës në dispozicion. Një ëmbëlsire e thjeshtë dhe e mirë sidomos ne ato raste kur keni pak kohe ne dispozicion për te gatuar!


Përbërësit për Hallvë fshati – Ëmbëlsirë

    Për 4 persona

  • 300 gr miell

  • 600 ml litër ujë

  • 100 gr sheqer

  • 3 lugë gjelle vaj ulliri (ose gjalpë të shkrire()


Përgatitja e hallvës

Në një tigan hedhim vajin ose gjalpin, e lemë sa të ngrohet pastaj hedhim miellin.
E kaverdisim me lugë druri derisa të zverdhet. Duhet të kemi kujdes që të mos digjet. Hedhim ujin e ftohtë ngadalë e duke e trazuar mirë miellin që të mos bëhet kokrriza.

Hedhim sheqerin, e përziejmë pak. E mbulojmë me kapak dhe e lemë të ziejë për 5 minuta me zjarr të ngadaltë.
E fikim dhe pasi është ftohur, e servirim më pas në pjata.

Ju bëftë mirë!

Shkruani komentin tuaj - Komente