Embëlsira
Shkruaj një koment

Gliko Shalqiri

Përgatitja: 15 min - Pjekja: 30 min - Sasia: 4

Shalqiri është fruti që na shoqëron përgjatë stinës së verës. Përmban shumë vitamina e minerale dhe mund të themi që nuk mund të kalojmë verën pa shijuar këtë frutë. Zakonisht lëkurat e shalqirit i hedhim, por me to fare mirë mund të gatuajmë një ëmbëlsirë të shijshme siç është glikoja. Shumë receta gatimi mund të krijohen nga “mbetja” e ushqimeve, pra në kuzhinë mundohuni mos të hidhni asgjë. Përgatitja e glikosë së shalqiri është shumë e thjeshtë.

Përbërësit për Gliko Shalqiri


  • 1kg lëkura shalqiri

  • 1kg sheqer

  • 200 ml ujë

  • 100 gr gëlqere

  • 4/5 gjethe barbaroze

  • fara karaifili (sipas dëshirës)


Përgatitja e Gliko Shalqiri

Në radhë të parë duhet të zgjedhim një shalqi i cili e ka lëkurën shumë të trashë. Në këtë rast përftojmë një gliko fantastike.

gliko shalqiri artigatimit embelsira receta gatimi shqip

Fillojmë duke qëruar pjesën jeshile të lëkurës. Pra për glikonë na duhet vetëm pjesa e bardhë, duke eliminuar dhe nëse ka ngelur pak e kuqe.

gliko shalqiri artigatimit receta gatimi shqip
Pasi ta kemi qëruar, e presin në copa të vogla katrore rreth 1-2 cm. Në një enë hedhim lëkurat se bashku me gëlqeren dhe ujë derisa të mbulojë gjithçka. I lemë të pushojnë rreth 1 orë. Ky proçes ndihmon lëkurat e shalqirit të ruajnë formën dhe transparencën kristalizuese.

gliko shalqiri embelsira receta gatimi shqip

Pasi ka kaluar 1 orë, i shpëlajmë në ujë të rrjedhshëm dhe i vendosin në zjarr të ulët. Hedhim sheqerin se bashku me 200 ml ujë. I lëmë në zjarr të ngadaltë derisa lëngu të jetë trashur. Glikoja është gati. Hedhim erëzat dhe e lemë të ftohet mbuluar.

Glikon e shalqirit e ruajmë në frigorifer ose në vazo të mbyllura hermetikisht.

Ju bëftë mirë!

Lini një Përgjigje

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Komento nga Facebook!

Shkruani komentin tuaj - Komente