Embëlsira, Receta Bazë
Leave a comment

Pandispanjë me kakao

Pandispanja me kakao është baza ideale për të përgatitur torta të mbushura e të zbukuruara, por mund të shijohet edhe thjesht siç është për mëngjes ose mbas-dite. Kjo ëmbëlsirë është një alternativë e pandispanjës klasike dhe pëlqehet shumë edhe nga fëmijët.

Pandispanjë me kakao

Përbërësit

 • Përbërësit për një tortë me diametër 24-26 cm

 • 130 gr miell
 • 50 gr niseshte patate
 • 200 gr sheqer
 • 40 gr kakao pluhur
 • 3 vezë+8 të verdha vezësh

Përgatitja

 • Fillojmë me përgatitjen e pandispanjës.
 • Në enën e një roboti kuzhine hedhim sheqerin dhe 3 vezët e plota. Vëmë në lëvizje robotin dhe e lemë që të rrahi mirë përbërësit derisa të arrijmë një masë të fryrë dhe homogjene. Do të duhen rreth 20 minuta. Më pas shtojmë edhe të verdhat e vezëve dhe i rrahim për 15 minuta të tjera.
 • Në një enë tjetër bashkojmë miellin, niseshtenë dhe kakaon. I sitim mirë.
 • Marrim enën ku kemi rrahur vezët dhe bashkojmë në të përbërjen me miell, kakao e niseshte. I trazojmë me ngadalë me një lugë druri. Duhet të kemi kujdes që ti trazojmë nga poshtë lart që të mos shfryhet masa e fryrë e vezëve.
 • Hedhim masën e përgatitur në një tavë të lyer me pak gjalpë e miell.
 • Vendosim tavën të piqet në furrë të nxehtë 180°C përreth 40-45 minuta.
 • Pasi është pjekur e lemë të ftohet.
 • Pandispanje me kakao është gati. Mund ta shërbejmë thjesht siç është me pak sheqer pluhur sipër ose mund ta përdorim si bazë për torta të ndryshme.

Notes

Përgatitja e pandispanjës është e thjeshtë dhe me pak përbërës.

Përgatitja

torte-pandispanje-receta-embelsira-gatime-gatuaj-dekor

Ju bëftë mirë!

torte-pandispanje-receta-embelsira-gatime-gatuaj-karamel

Na ndiqni në Instagram @ArtiGatimit dhe vendosni tag #artigatimit recetat që gatuani!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Recipe Rating

Komento nga Facebook!

Enter your comment - Comments