Embëlsira
Shkruaj një koment

Biskota me sherbet

Përgatitja: 15 min - Pjekja: 10 min - Sasia: 2 Persona

Biskota me sherbet kanë qenë një ëmbëlsirë e përjavshme para viteve 90 për shqiptarët. Kjo është një recetë shumë e thjeshtë.

Përbërësit për Biskota me sherbet


  • 300 gr biskota

  • 100 gr sheqer

  • 200 mL ujë


Përgatitja


Në fillim ziejmë ujin me sheqer. E lemë të ftohet gati 5 minuta. Ndërkohë biskotat i radhitim në një tavë dhe sipër hedhim sherbetin. Pas 10 minutash biskotat janë gati. Kush ka nostalgji për ëmbëlsirën e viteve të shkuara mund ta provojë.

Biskota me sherbet janë gati. Mund ti shoqëroni dhe me një filxhan çaj. Në ditët e sotme mund të përdorni dhe lloje të ndryshme biskotash. Abonohuni ne njoftimet e faqes, se shpejti do te publikojmë dhe receta për biskota të thjeshta të përgatitura në shtëpi.

Cila është receta që ju kujton fëmijërinë? Na shkruani ne hapësirën e komenteve.

Mos harroni të “Pëlqeni” edhe faqen e Arti Gatimit në Facebook e Instagram. Do të gjeni një komunitet mjaft entuziast dhe mund të mësoni shumë rreth botës kulinare.

biskota sherbet arti gatimit - receta per embelsira te vogla

Lini një Përgjigje

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Komento nga Facebook!

Shkruani komentin tuaj - Komente