Krostata çokollatë – Receta nga një pastiçier

Kjo recetë për ëmbëlsirë krostata çokollatë është publikuar nga një pastiçier i njohur Ernst Knam. Sekreti është të përdorësh çokollatë cilësore. Lexo recetën e kësaj ëmbëlsire fantastike.

Krostata çokollatë – Receta nga një pastiçier

Prep Time40 mins
Cook Time1 hr
Total Time1 hr 40 mins
Course: Dessert
Cuisine: Italian
Keyword: embelsire
Sasia: 6 persona
Kalori: 280kcal

Përbërësit

Brumi frolla me çokollate

 • 150 gram gjalpë
 • 150 gram sheqer
 • 1 kokërr veze
 • 1 gram vanilje
 • 6 gram maja për ëmbëlsira
 • 270 gram mielli i tipit 00
 • 30 gram kakao pluhur
 • pak kripë

Kremi pastiçier

 • 250 ml qumësht
 • 5 g vanilje 1 shkop
 • 75 g te verdha veze
 • 50 g sheqer
 • 20 g niseshte misri

Ganache me çokollatë

 • 220 ml pana e freskët
 • 300 g çokollatë e zezë 60 %

Përgatitja

 • Në një enë punojmë mire sheqerin se bashku me gjalpin në temperature ambienti te prere në copa të vogla. Më pas shtojmë vezën, pak kripë dhe vaniljen. Të gjithë masën e punojmë mire derisa te kemi një masë homogjene.
 • Bashkojmë miellin dhe vaniljen se bashku. I kalojmë në site dhe e shtojmë tek masa. E punojmë mire masën derisa te arrijmë një përbërje kompakte.
 • Formojmë një top dhe e mbështjellim ne qeske transparente dhe e leme te pushojë në frigorifer për rreth 2 orë përpara se ta përdorim.
 • Më pas e hapim brumin frolla rreth 3 mm dhe e shtrojmë në një tavë të lyer ne pak gjalpë.
 • E pjekim në temperaturën 175°C për rreth 35 minuta.

Kremi Pastiçier

 • Për kremin pastiçier, hedhim qumështin në një enë dhe e vendosim në zjarr. Shkopin e vaniljes e presin ne mes për ti marrë farat dhe e shtojmë tek qumështi se bashku me kërcellin.
 • Hedhim në një enë tjetër te verdhat e vezëve se bashku me sheqerin. I trazojmë së bashku dhe shtojmë edhe miellin e kaluar në sitë.
 • Kur qumështi është duke zier, shtojmë masën dhe e trazojmë me rrahëse.
 • E lemë në zjarr edhe për 3 minuta të tjera, gjithmonë duke e trazuar kështu nuk formohen kokrriza. Është mire ta ftohim duke e zhytur në një enë të mbushur me akull.

Receta për ganash

 • Për ganash, vendosim panën në zjarr dhe presim çokollatën në copa të vogla. Pasi pana fillon të ziej, shtojmë çokollatën dhe e trazojmë fortë derisa gjithçka të jetë shpërbërë.
 • Për kremin me çokollatë bashkojmë kremin pastiçier me atë ganache me çokollate. Kështu përftojmë një masa kremoze dhe të butë.
 • Tek tava me brumin frolla hedhim kremin me çokollatë që përgatitem. Sipër shtojmë disa shirita nga brumi i frolla. E pjekim në temperaturën 170° C për rreth 30 minuta.
 • Krostata çokollatë është gati, e nxjerrim nga forma dhe e presim në copa dhe e shërbejmë.

Ju bëftë mirë!

foto via ernst knam facebook

12 Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Recipe Rating
You May Also Like

Receta për krep me nutella

Krep ose siç i thonë francezet crêpe janë flet të holla brumi, të pjekura mbi një piaster te nxehtë. Ato mund të shërbehen me mbushje të ndryshme të ëmbela (si Nutella, mjalt ose reçel) apo dhe të kripura (djathë, proshute ose perime). Ato shërbeheshin në datën 2 Shkurt dhe kur hapej në piaster, zakonisht shprehej një dëshirë. Duke lene mbrapa historinë le të shikojmë recetën e tyre. Baza e përgatitjes për të dyja llojet është pothuajse e njëjtë. Ja se çfarë na duhet për të pergatitur disa krep.

Receta Bazë për Krepa

Krep ose siç i thonë francezet crêpe janë flet të holla brumi, të pjekura mbi një piastër te nxehtë. Ato mund të shërbehen me mbushje të ndryshme të ëmbla (si Nutella, mjalt ose reçel) apo dhe të kripura (djathë, proshute ose perime)

Akullore me Vanilje

Periudha e verës është pikërisht stina më e mirë për të shijuar kënaqësinë e akullores. Shumë nga lexuesit e faqes tonë www.artigatimit. com na kanë kërkuar recetën e akullores. Ekzistojnë shumë receta për përgatitjen e akullores, me shije nga më të ndryshmet. Ne po japim recetën më klasike, e kësaj recete ju mund ti shtoni me pas shije çokollate, fruta të ndryshme, etj.

Receta për Qumështor

Një recetë për një ëmbëlsirë që është shumë e thjeshtë për tu bërë dhe shumë e mirë për tu ngrënë. Kjo është një recete që e kam marrë nga mami im.