Embëlsira
Shkruaj një koment

Biskota të buta në formë zemre për Shën Valentin

Përgatitja: 15 min - Pjekja: 20 min - Sasia: 4 Persona

Sot Shën Valentinin e festojmë me këtë recetë për biskota të buta në formë zemre. Receta për këto ëmbëlsira është shumë e thjeshtë dhe mund të jetë një dhuratë e bukur për partnerin/en tuaj!


Përbërësit për Biskota të buta në formë zemre për Shën Valentin


 • 225 gr miell 00

 • 25 gr niseshte

 • 100 gr sheqer

 • 100 gr kos i bardhë

 • 40 gr gjalpë

 • 10 gr maja për ëmbëlsira

 • 1 kokër vezë

 • 1 shkop vanilje

 • pak kripë

 • sheqer pluhur

 • reçel molle


Përgatitja e biskotave

Procesi i përgatitjes së biskotave të buta është shumë i thjeshtë, si fillim bashkojmë të gjithë përbërësit e thatë. Në një enë hedhim miellin, niseshte, majanë për ëmbëlsira, sheqerin dhe i përziejmë. Më pas shtojmë farat e vaniljes ose esencën së bashku me gjalpin dhe punojmë më duar. Hedhim dhe pak kripë nëse kemi përdoru gjalpë pa kripë.

Në hapin tjetër shtojmë kosin dhe e trazojmë mirë masën. Rrahim edhe vezën dhe ja shtojmë masës. Në fund rezultati duhet të arrijmë një mas brumi që nuk ngjitet nëpër duar. E lëmë pak brumin për biskota të buta të pushojë.

Për tu dhënë formë biskotave të buta na duhen disa forma në formë zemre. Në rast të kundërt duhet ti prisni biskotat të rrumbullakëta dhe me pas me ndihmën e thikës të formoni dy V, një në pjesën e sipërme dhe një poshtë.

Në tavolinën e punës hapim brumin në trashësi gjysmë centimetri. Me ndihmën e formave presim sa më afër brumin dhe biskotat e përftuara i vendosim në një tavë ku kemi vendosur letër furre. Me pjesën tjetër bëjmë të njëjtën gjë.

Ndezim furrën dhe pjekim biskotat në temperaturën 180°C për 20 minuta. Presim të ftohen dhe sipër shtojmë sheqer pluhur.

Biskota të buta në formë zemre janë gati. Sipas dëshirës mund ti lyejme sipër biskotat me reçel molle dhe ti bashkojmë dy së bashku, kështu kanë akoma më shije. Receta për reçel molle dhe dardhe

Ju rekomandojmë të lexoni edhe recetat për Torta e të dashuruarëve dhe menu Shen Valentin.

Ju urojmë të gjithëve gëzuar festën e Shën Valentinit.

Shkruani komentin tuaj - Komente