Ëmbëlsirë Semolina me sherbet

Semolina është një produkt i cili prodhohet nga bluarja e drithërave, në përgjithësi grurit fortë dhe bollguri, por është më e ashpër se mielli dhe në ngjyrë të verdhë.

Ëmbëlsira Semolina është e butë dhe sherbeti aromatizues i jep akoma më shumë shije. Si të përgatisim këtë ëmbëlsirë aromatike?

Ëmbëlsira Semolina

Prep Time20 mins
Cook Time30 mins
Sherbeti2 hrs
Total Time2 hrs 50 mins
Course: Dessert
Cuisine: Albanian
Keyword: embelsire
Sasia: 4 persona
Kalori: 380kcal

Përbërësit

Ëmbëlsira Semolina

 • 4 kokrra vezë
 • 100 gr sheqer
 • 300 gr miell semola
 • 80 gr miell 00
 • 100 ml vaj
 • 60 ml qumësht
 • 8 gr baking pudër
 • esenzë vanilje
 • pak kripë
 • bajame

Sherbeti ëmbëlsirës

 • 500 gr sheqer
 • 300 ml ujë
 • 1/2 limon

Përgatitja

Përgatitja e ëmbëlsirës

 • Për të përgatitur ëmbëlsirën semolina një enë hedhim vezët, sheqerin dhe i rrahim me rrahësin elektrik sa të bëhen shkumë.
 • Më pas përbërësit e thatë miellin semola, miellin lloji 00, maja për fryrje, pak esencë vanilje dhe kripë i bashkojmë bashkë dhe pastaj i hedhim te vezët duke i situr sipër. E trazojmë përsëri me rrahësin elektrik. Posa masa të bashkohet shtojmë qumështin dhe vajin përsëri duke i trazuar.
 • Masën e hedhim në një tavë ku kemi shtruar një letër kuzhine ose të lyer pak me gjalpë. Ëmbëlsira piqet në furrë të nxehur në 180° për 30 minuta.
 • Pasi të piqet ëmbëlsira e lemë në furrë të fikur edhe 10 minuta të tjera. Nëse dëshirojmë sipër mund të shtojmë disa bajame të qëruara.

Përgatitja e sherbetit

 • Ndërkohë që piqet ëmbëlsira përgatitim sherbetin.
 • Në një enë hedhim ujin së bashku me sheqerin. Sapo të fillojë të ziejë hedhim lëngun e gjysmë limoni. Për tu sherbetosur njëri nga përbërësit duhet të jetë i ftohtë .
 • Pasi e kemi lënë të pushoj ëmbëlsirën semolina të paktën 2 orë nën sherbet. E presim në copa dhe e shërbejmë.

Receta të tjera për ëmbëlsira kek me molle, embelsire me kos dhe kek me karrota.

Ju bëftë mirë!

296 Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Recipe Rating
You May Also Like

Receta për Kabuni

Kabunija është një ëmbëlsirë shumë e shijshme, e gatuar me oriz, sheqer dhe e përzier me rrush të thatë i cili i jep një shije të veçantë. Me pak përbërës dhe në pak kohë, do të kemi një ëmbëlsirë që do të kënaqë të gjithë të ftuarit tanë.

Biskota me copëza çokollate

Biskotat janë gjithmonë një kënaqësi kur i shijon në mëngjes me një gotë qumësht. E të shijojnë më shumë kur në to gjenden edhe copëza çokollate që të shkrihen në gojë. Kjo është një recetë e thjeshtë që mund ta përgatisni edhe me fëmijët tuaj.

Gliko Shalqiri

Shalqiri është fruti që na shoqëron përgjatë stinës së verës. Përmban shumë vitamina e minerale dhe mund të themi që nuk mund të kalojmë verën pa shijuar këtë frutë. Zakonisht lëkurat e shalqirit i hedhim, por me to fare mirë mund të gatuajmë një ëmbëlsirë të shijshme siç është glikoja.

Buding me çokollatë

Këtë ëmbëlsirë mund ta përgatisim edhe një ditë përpara dhe e lemë në frigorifer derisa ta servirim. Budingun mund ta hedhim në një formë të vetme ose mund ta ndajmë në forma të vogla sa për një person.

Embëlsirë me çokollatë dhe amareta

Kjo është një ëmbëlsirë që hahet me lugë. Përgatitet me amareta, kakao, vezë, qumësht dhe e mbuluar sipër me karamel. Mund ta zbukurojmë me amareta sipër. Është me të vërtetë një ëmbëlsirë e shijshme që ia vlen mundimi i përgatitjes.