Embëlsira
2 komente

Kek me karrota

Kek me karrota është një ëmbëlsire shumë delikate, e thjeshte për tu përgatitur dhe ideale për të filluar një ditë plot energji.

Kek me karrota

Përbërësit

 • 400 gr karota
 • 300 gr sheqer
 • 4 vezë
 • 300 gr bajame te grira
 • 200 gr miell
 • 1 pako maja për ëmbëlsira
 • pak sheqer pluhur
 • lekure limoni e grire

Përgatitja

 • Fillojmë duke përzier sheqerin dhe miellin e bajameve në grirës elektrik. Masën e leme mënjanë.
 • Qërojmë e lajmë karrotat. Ne grirësin elektrik hedhim karrotat dhe vezët e plota. Shtojmë dhe lëkuren e limonit.
 • Pas disa minutash ne mikser, masën e përziejmë më përbërjen që kemi lënë mënjanë. Bashkojmë majanë për ëmbëlsira me miellin dhe i sitim sipër enës se qelqit.
 • I përziejmë mirë të gjithë përbërësit dhe masën e përgatitur e hedhim në një tavë të lyer më parë me pak gjalpë e miell.
 • Pjekim tortën në furrë të nxehtë 180°C përreth 30-35 minuta.
 • Më pas e nxjerrim, e lemë të ftohet dhe kur e shërbejmë i hedhim sheqer pluhur sipër.

Notes

Video Receta Kek me karrota

https://www.youtube.com/watch?v=rzP3PdYskc8

Përgatitja e Kekut me karrota

Ju bëftë mire!

kek-karrota-video-shqip--receta-embelsira

Na ndiqni në Instagram @ArtiGatimit dhe vendosni tag #artigatimit recetat që gatuani!

2 Comments

Lini një Përgjigje

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Komento nga Facebook!

Shkruani komentin tuaj - Komente