Embëlsira
Shkruaj një koment

Kek me lëng portokalli

Përgatitja: 20 min - Pjekja: 30 min - Sasia: 4

Kjo recetë e përgatitjes së kek me portokall është shumë e shëndetshme për fëmijët të shoqëruar me qumësht, pse jo edhe për ju e shoqëruar me kafe.


Përbërësit për Kek me lëng portokalli


  • 300 gr miell

  • 150 gr sheqer

  • 3 vezë

  • 250 ml lëng portokalli

  • 50 mL vaj ulliri

  • 1 lugë e vogël sodë

  • lëkurë portokalli e grirë në rende 

Përgatitja e ëmbëlsirës

Në një enë rrahim vezët së bashku me sheqerin. Më pas hedhim lëngun e portokallit dhe vajin duke i përzier mirë.

Përbërësit e thatë, miellin me sodën i bashkojmë se bashku dhe me pas i kalojmë në sitë. I hedhim ngadalë në masën e lëngshme duke i trazuar. Masa duhet të arrijë një përbërje homogjene.

Në fund hedhim edhe lëkurën e portokallit të grirë në rende. Duhet të bëjmë kujdes mos të kapim pjesën e bardhë të lëkurës pasi është shumë e hidhur. Renden duhet ta mbajmë poshtë dhe portokallin lartë, kështu jemi të sigurte qe nuk prekim pjesën e bardhë.

Masën e hedhim në një tavë të lyer me gjalpë dhe pak miell. Kekun e pjekim në temperaturën 180 gradë për rreth 40 minuta.

Ju bëftë mirë nga Artigatimit.com

Shkruani komentin tuaj - Komente