Embëlsira
3 komente

Profiterol me çokollatë

Përgatitja: 20 min - Pjekja: 30 min - Sasia: 6

Profiterol me çokollatë është një nga ato ëmbëlsirat që kur fillon ti provosh nuk do të mbarosh. Kjo ëmbëlsirë ka një bazë me pasta shu me të cilën krijojmë bigné të vogla dhe me mbushje çokollate.Përbërësit për Profiterol me çokollatë

  Përbërësit për bigné

 • 100 gr gjalpë

 • 130 gr miell

 • 200 ml ujë

 • 4 vezë

 • pak kripë

 • 5 gr sheqer
 • Përbërësit për kremin

 • 500 ml pana e freskët

 • 400 gr çokollatë e zezë


Lexo përgatitjen për bigné

Përgatitja e kremit

Në një tenxhere hedhim panën dhe e lemë të nxehet në zjarr. Shtojmë çokollatën e prerë në copa dhe e trazojmë mirë derisa të shkrihet komplet. Hedhim masën e përgatitur në një enë qelqi dhe e lemë të ftohet komplet në frigorifer.

profiterol-shqip-embelsira-cokollate-receta-gatimi-albania

Pasi kremi është ftohur komplet fillojmë e mbushim bigné një e nga një me ndihmën e një xhepi pastiçier. I vendosim në një pjatancë dhe sipër u hedhim përsëri krem çokollate. e lemë ëmbëlsirën të mpikset. Profiterol me çokollate është gati për tu servirur.

Ju bëftë mirë!

3 Comments

 1. Pingback: Profiterol me krem Chantilly | ArtiGatimit.com

 2. ersonila says

  shshshsshshsshshuuuuuuuuuuuuummmmmmmmmmmmmeeeeeeeeeeeee e shishme vertete.

Shkruani komentin tuaj - Komente