Profiterol me krem Chantilly

Bigné të vogla të mbushura me krem Chantilly na krijojnë një version tjetër të profiterolit. Edhe ky version i mbushur me këtë krem të bardhë është shumë i mirë dhe i shijshëm. Baza gjithmonë janë bigné të përgatitura me Pasta Shu.

Profiterol me krem Chantilly

Përbërësit

 • Përbërësit për <a href="http://www.artigatimit.com/2014/01/receta-per-bigne-pasta-shu/" title="Receta për Bigné Pasta shu">bigné

 • 100 gr gjalpë
 • 130 gr miell
 • 200 ml ujë
 • 4 vezë
 • pak kripë
 • 5 gr sheqer
 • Përbërësit për kremin Chantilly

 • 500 ml pana e freskët
 • 2 lugë gjelle me sheqer pluhur

Përgatitja

 • Si fillim përgatisim pasta shu për bigné. Këtu mund të shikoni recetën.
 • Pasi janë ftohur bigné merremi me përgatitjen e kremit.
 • Në një enë të madhe hedhim panën e freskët dhe të ftohtë dhe sheqerin pluhur. Fillojmë ta rrahim me rrahësin elektrik derisa të trashet komplet.
 • Me anë të një xhepi pastiçier ose duke i prerë në mes bigné i mbushim me kremin Chantilly të përgatitur. I vendosim në pjatancë dhe i lemë të mpiksen.
 • Servirim profiterolin të spërkatur me pak sheqer pluhur sipër.

Notes

Lexo përgatitjen për bigné

Përgatitja

Ju bëftë mirë!

receta-profiterol-krem-embelsire-pasta-shu

0 Shares
2 comments
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Recipe Rating
You May Also Like

Video Receta e Pandispanjës

Pandispanja është një ëmbëlsirë që pëlqehet nga të gjithë, si të rritur dhe fëmijë. Këtë ëmbëlsirë mund ta mbushim me kremëra të ndryshëm në mes, mund ta zbukurojmë sipas dëshirës ose thjesht mund ta shijojmë kështu sic është.

Receta për Bigné (Pasta shu)

Pasta shu është brumë i zier dhe i pjekur në furrë. Kjo lloj paste nuk ka nevojë për forma, pasi piqet thjesht në një tavë me letër furri sipër. Me të krijojmë forma të vogla ( bigné), të cilat pasi janë ftohur i mbushim me kremëra të ndryshëm si kremi pastiçier, kremi me çokollate apo reçel.

Akullore me pana

Akullore me pana e përgatitur në shtëpi ka shumë avantazhe pozitive. Produktet mund ti zgjedhim cilësorë dhe mund të përgatitet pa shtuar konservantë ose ngjyrues ushqimorë.