Receta për Bigné (Pasta shu)

Pasta shu është brumë i zier dhe i pjekur në furrë. Kjo lloj paste nuk ka nevojë për forma, pasi piqet thjesht në një tavë me letër furri sipër. Me të krijojmë forma të vogla ( bigné), të cilat pasi janë ftohur i mbushim me kremëra të ndryshëm si kremi pastiçier, kremi me çokollate apo reçel. Këto bignè mund të mbushen edhe me salca të kripura të bëra me djathëra të ndryshëm e erëza.

Receta për Bigné (Pasta shu)

Përbërësit

 • 100 gr gjalpë
 • 130 gr miell
 • 200 ml ujë
 • 3 vezë
 • pak kripë
 • 5 gr sheqer

Përgatitja

 • Në një tenxhere hedhim ujin, gjalpin, sheqerin dhe pak kripë. Vendosim tenxheren në zjar dhe e trazojmë ngadalë. Sapo ujë të fillojë të ziejë, heqim tenxheren nga zjarri dhe shtojmë me kujdes miellin e situr mirë duke e trazuar fort që të mos krijohen kokrriza. Vendosim tenxheren në zjarr të ulët dhe e trazojmë gjithmonë fort me një lugë druri. Do të shohim që masa do të jetë gati kur brumi të shkëputet nga tenxherja, dmth. që brumi është gati. Hedhim brumin në një enë qelqi dhe e lemë të ftohet.
 • Pasi brumi është ftohur fillojmë të shtojmë vezët një nga një duke i rrahur me lugë druri. Duhet të kemi kujdes që ti hedhim vezët një e nga një, në mënyrë që të përzihen mirë. Nëse keni një makinë planetare (apo mikser) mund ta bëni këtë proces fare mirë me të.
 • Pasi brumi është gati e marrim dhe e hedhim në xhepin e pastiçierit. Me të formojmë toptha të vegjël ku i vendosim direkt mbi një tavë me letër furri.
 • Vendosim tavën të piqet në furrë të nxehtë 220°C në fillim përreth 15 minuta duke pasur kujdes që të mos hapim kapakun e furrit në këtë kohë. Më pas ulim temperaturën në 180°C dhe i pjekim përreth 10 minuta.
 • Më pas fikim furrën dhe i lemë bigné në furrë për 15 minuta duke hapur pak kapakun e furrit në mënyrë që të thahen mirë brenda.

Notes

Përgatitja e pasta shu

Më pas i nxjerrim bignè dhe i lemë të ftohen. Tani ato janë gati për mbushjen që dëshirojmë.

Ju bëftë mirë!

0 Shares
4 comments
 1. Pershendetje,
  do te doja te dija nqs kete brum Mund ta pjekim ne forma te vogla rrethore,besoj se forma do te dilte me e rregullt sesa thjesht ne nje tave. Apo mos ndoshta ne keto forma nuk thahet ashtu si duhet?
  Pres pergjigjen tuaj
  dk

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Recipe Rating
You May Also Like

Gliko Shalqiri

Shalqiri është fruti që na shoqëron përgjatë stinës së verës. Përmban shumë vitamina e minerale dhe mund të themi që nuk mund të kalojmë verën pa shijuar këtë frutë. Zakonisht lëkurat e shalqirit i hedhim, por me to fare mirë mund të gatuajmë një ëmbëlsirë të shijshme siç është glikoja.

Receta ëmbëlsirë e mbushur me krem

Kjo ëmbëlsirë e mbushur me krem është ideale për të festuar ditëlindje apo festa të tjera, ose thjeshtë një copë ëmbëlsirë pas darkës. Përgatitja e kësaj ëmbëlsirës mbushur me krem është shumë e thjeshtë dhe shtresa kryesore ngjan si një pandispanjë.

Fiq të thatë – Pestil

Fiq të thatë në shtresa të holla, ose ndryshe pestil fiku. Pestili është një recetë e vjetër e zonave juglindore të Shqipërisë. Pestiln mund ta përgatitim me çdo lloj fruti. Për përgatitjen e pestilit përdoret fiku i ëmbël i muajit Gusht.

Revani me limon

Revani me limon është një nga ato ëmbëlsirat me një shije delikate dhe aromë të freskët limoni që do t'ju magjepsë në copën e parë. Një ëmbëlsirë për tu provuar pasi është shumë ndryshe nga të tjerat, të lë një gojë një shije butësie.

Video Receta e Pandispanjës

Pandispanja është një ëmbëlsirë që pëlqehet nga të gjithë, si të rritur dhe fëmijë. Këtë ëmbëlsirë mund ta mbushim me kremëra të ndryshëm në mes, mund ta zbukurojmë sipas dëshirës ose thjesht mund ta shijojmë kështu sic është.