Ëmbëlsirë pa pjekje me çokollatë

Shpesh herë duhet të provojmë edhe receta si kjo ëmbëlsirë pa pjekje me çokollatë. Përgatitja është e thjeshtë dhe e shpejtë. Kemi përdorur biskota por mund ti zëvendësoni edhe me pandispanjë.

Ëmbëlsirë pa pjekje me çokollatë

Prep Time30 mins
Cook Time10 mins
Total Time40 mins
Course: Dessert
Cuisine: Mediterranean
Keyword: biskota
Sasia: 4 persona
Kalori: 340kcal

Përbërësit

 • 500 gr biskota
 • 150 gr çokollatë
 • 200 gr krem djathi
 • 100 gr arra të grira
 • 3 filxhan kafe ekspres
 • 3 lugë të vogla marsala pije alkoolike ose brandy

Përgatitja

 • Për të përgatitur këtë ëmbëlsirë pa pjekje me çokollatë, në fillim duhet të shkrijmë çokollatën në banjë-maria. Vendosim ujë në një enë dhe sipër vendosim një enë tjetër me çokollatën brenda. E lëmë derisa të shkrihet.
 • Bashkojmë kremin e djathit me çokollatën dhe e përziejmë mirë. Kremi për mbushjen është gati. Vazhdojmë me përgatitjen e pjesës tjetër të ëmbëlsirës.
 • Biskotat i zhytim pak në kafe ku kemi hedhim disa lugë të vogla brandy dhe i lyejmë me kremin e përgatitur. I bashkojmë të gjitha biskotat bashkë duke vendosur nga një shtresë çokollatë në mes. Biskotat i rradhisim në një pjatë të gjatë.
 • Pasi kemi vendosur të gjitha biskotat anash i lyejmë më kremin e ngelur. Gjithashtu të gjitha bordet i spërkasim me arra të grira. Hedhim arra edhe sipër.
 • Ëmbëlsirë pa pjekje me çokollatë është gati. E lëmë për të paktën 1 orë në frigorifer dhe më pas e presim në feta.

Receta për biskota me shije limoni, biskota me mollë ose biskota çaji.

Ju bëftë mirë!

74 Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Recipe Rating
You May Also Like

Pandispanjë e sherbetosur

Pandispanja është baza e shumë ëmbëlsirave, si për shembull receta për trilece, x dhe x. Një mënyre tepër e thjeshte për të shërbyer pandispsanjën është dhe sherbetosja e saj. Kjo është një recetë tradicionale e vjetër që dikur përgatitej nëpër dasma në zonën e Myzeqesë.

Panna cotta

Panna cotta (pana kota) është një ëmbëlsirë me origjinë italiane (zona e Piemontes), që njihet kudo, jo vetëm në Itali, për thjeshtësinë e përgatitjes dhe shijen e saj të veçantë.

Video Receta – Shëndetlie Shqiptare

Tashmë e keni akoma më të lehtë për të përgatitur recetën e shëndetlisë. Në këtë video recetë, do të ndiqni hapat si të përgatisni me sukses ëmbëlsirën shumë të njohur shqiptare. Në vijim kemi shkruajtur të gjithë përbërësit që duhen për ëmbëlsirën e shëndetlisë.

Receta per Reçel Kumbulle

Mëngjesi është një vakt i rëndësishëm. Dita fillon mirë nëse hamë një mëngjes të shijshëm e të shëndetshëm. Një fetë buke me reçel kumbulle të përgatitur nga vetë ne është ideale për të filluar ditën