Embëlsira
Shkruaj një koment

Biskota të mbushura me mollë

Përgatitja: 30 min - Pjekja: 15 min - Sasia: 4 Persona

Këto biskota të mbushura me mollë janë ëmbëlsira shumë të shijshme dhe të thjeshta për tu përgatitur. Kombinimin mund ta bëni edhe me reçel të ndryshëm, por mbushja me mollë dhe kanellë i jep një arome të veçante.

Përbërësit për Biskota të mbushura me mollë

  Përbërësit për brumin

 • 250 gr miell

 • 1 kokërr vezë

 • 100 gr sheqer

 • 80 gr gjalpë i shkrirë

 • 50 ml qumësht

 • 1 lugë çaji maja për ëmbëlsira

 • pak kripë
 • Përbërësit për mbushjen

 • 2 kokrra mollë

 • 2 lugë gjelle sheqer kaf

 • 2 lugë gjelle rrush të thatë

 • 1 lugë gjelle fara pishe

 • 1 lugë gjelle lëng limoni

 • 1 lugë çaji kanellë


Përgatitja

Në fillim përgatitim brumin. Në një enë hedhim vezën sheqerin, qumështin, e më pas gjalpin e shkrirë, duke i trazuar sa të tretet sheqeri. Hedhim përbërësit e thatë dhe i trazojmë me dorë. Brumin e punojmë për 5-6 minuta dhe e lemë të pushojë i mbështjellë me qeskë kuzhine, për rreth 20 minuta.

Ndërkohë merremi me përgatitjen e mbushjes. Qërojmë mollët, i presim në kubik dhe i hedhim në një enë. Shtojmë në të sheqerin, lëngun e limonit i trazojmë përbërësit dhe i vendosim në zjarr të ngadalshëm për 10 minuta. Në fund hedhim kanellën, rrushin e thatë, farat e pishës dhe e heqim nga zjarri.

Marrim brumin e ndajmë në dy pjesë. Secilën pjesë e hapim mbi një letër kuzhine, në formë pete në mënyrë të barabartë.
Në njërën petë vendosim nga një lugë mbushje, në largësi sipas formës që kemi siç tregohet ne imazhet e ilustruara.
Sipër vendosim petën tjetër duke mbuluar gjithë hapësirën e petës poshtë.

Receta per biskota të mbushura

I presim biskotat me formën dhe i rregullojmë anash të mos na dali mbushja. Pjesa e brumit që na del nga prerja e biskotave e bëjmë përsëri petë dhe e mbushim.

Biskotat e mbushura me mollë i vendosim në një tavë me letër kuzhine. Tava futet në furrë të para ngrohur në temperaturën 180 °C për rreth 15 minuta.

Biskota me mollë

Më në fund këto biskota të mbushura me mollë super të shijshme janë gati.

Ju bëftë mirë nga Arti Gatimit!

Lini një Përgjigje

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Komento nga Facebook!

Shkruani komentin tuaj - Komente