Ëmbëlsira të ftohta me luleshtrydhe

Periudha për ëmbëlsira të ftohta dhe sot kemi zgjedhur ti përgatisim me luleshtrydhe. Mjaftojnë disa orë në frigorifer dhe mund të shijojmë këto fruta shumë ndryshe.

Ëmbëlsira të ftohta me luleshtrydhe

Prep Time20 minutes
Cook Time10 minutes
Frigorifer2 hours
Course: Dessert
Cuisine: Albanian
Keyword: embelsire
Sasia: 4 persona
Kalori: 340kcal

Përbërësit

 • 600 gram luleshtrydhe
 • 100 gram sheqer
 • 200 mL panna e freskët
 • 12 gram xhelatinë
 • 50 mL pije limoncello
 • 1 lugë gjelle lëng limoni

Përgatitja

 • Fillojmë duke pastruar mirë luleshtrydhet dhe duke i larë në ujë të rrjedhshëm. Luleshtrydhet së bashku me sheqerin i hedhim në një mikser kuzhine. Lëmë 100 gram luleshtrydhe mënjanë për në fund dhe dekorim. Duhet të marrim një masë në formë pure.
 • Ndërkohë vendosim xhelatinën në një gotë me ujë të ftohtë për 10 minuta. Në një enë të vogël nxehim pijen limomcello (liquore italian) dhe hedhim xhelatinën,të shtrydhur nga uji. Masën e trazojmë që të shkrijë mirë xhelatina. Xhelatinën e shkrirë e hedhim në purenë me luleshtrydhe.
 • Në një enë qelqi rrahim panën e freskët me ndihmën rrahësin elektrik ose me rrahësen e vezëve. E bashkojmë panën me purenë e luleshtrydheve dhe e trazojmë mirë me anë të një shpatulle që të bashkohen masat. Për produktin panna, mund të lexoni më shume duke klikuar sipër emrit tek përbërësit.
 • Masën e përzier e hedhim në forma duke shtuar edhe disa kubik luleshtrydhe. Format me ëmbëlsira me luleshtrydhe i futim në frigorifer për 2 orë.
 • Ndërkohë me pjesën tjetër të luleshtrydheve, të prera në kubik, i bashkojmë me pak sheqer dhe 1 lugë lëng limoni.
 • Ëmbëlsira të ftohta me luleshtrydhe mund të shërbehet duke hedhur sipër copëza luleshtrydhe dhe servirim menjëherë.

Ju bëftë mirë!

embelsire frohte luleshtrydhe

Lexo recetën ëmbëlsirë semolina.

0 Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Recipe Rating
You May Also Like

Reçel mollë dhe dardhë

Reçeli i mollës me dardhe është një shoqërim ideal i pjatancave me djathëra të ndryshëm. Kombinimi me xhinxher sjell një shije origjinale dhe ndjenje freskie. Frutat është mirë të jene të stinës që të kenë më shumë lëng.

Profiterol me krem Chantilly

Bigné të vogla të mbushura me krem Chantilly na krijojnë një version tjetër të profiterolit. Edhe ky version i mbushur me këtë krem të bardhë është shumë i mirë dhe i shijshëm. Baza gjithmonë janë bigné të përgatitura me Pasta Shu

Video Receta për Kadaif

Në vijim keni mundësi të ndiqni me video përgatitjen për Kadaif. Ne e kemi përgatitur kadaifin në një mënyrë pak më të veçantë, duke i bërë rolè copat. Kjo mënyrë përgatitje ka një paraqitje më interesante si dhe mbushja qëndron në brendësi dhe pas sherbetosjes.

Ëmbëlsirë Cheesecake me kos

Cheesecake me kos është një ëmbëlsirë që ka gjithmonë sukses kur ia shërbeni miqve tuaj. Kjo ëmbëlsirë e shijshme e gatuar me kos dhe pana mund të shërbehet në fund të vaktit duke i hedhur sipër pak reçel ose çokollatë të shkrirë.