Molten Chocolate Cakes- Mini Torta me zemër çokollate

98 Shares
98
0
0

Po e nisim këtë vit të ri me disa mini torta me zemër çokollate që na pëlqen shumë dhe jam e sigurt që edhe juve, miqtë e mi, do t’ju pëlqej patjetër. Kjo është një nga ato ëmbëlsirat që gatuhet shumë shpejt dhe që lë mbresë te miqtë tuaj. 

Këto ëmbëlsira mini torta me zemër çokollate janë shumë të shijshme dhe me një efekt mahnitës.

Mini Torta me zemër çokollate

Prep Time20 mins
Cook Time15 mins
Total Time35 mins
Course: Dessert
Cuisine: Global
Keyword: embelsire
Sasia: 6 persona
Kalori: 320kcal

Përbërësit

 • 225 gr çokollatë e zezë
 • 115 gr gjalpë
 • 100 gr sheqer
 • 60 gr miell
 • 3 kokrra vezë

Përgatitja

 • Si fillim ndezim furrën në temperaturën 200°C.
 • Në një enë shkrijmë çokollatën së bashku me gjalpin (banjomaria), duke lënë pak gjalpë sa për të lyer format.
 • Në një enë tjetër hedhim vezët së bashku me sheqerin dhe i rrahim për rreth 2-3 minuta. Masës së krijuar, i shtojmë masën me çokollatën e shkrirë me gjalpin, (tashmë e ftohur).
 • Shtojmë më pas miellin dhe e trazojmë mirë e me kujdes përbërjen. Pastaj masën e përgatitur e hedhim në forma të vogla të rrumbullakëta të cilat i kemi lyer pak gjalpë.
 • Fusim në furrë tavën dhe i lëmë të piqen rreth 15 minuta. (Kujdes mos ti piqni shumë pasi efekti me zemër çokollatë do të zhduket.)
 • Pasi janë pjekur i nxjerrim nga furra dhe me kujdes mos digjemi i nxjerrim nga forma dhe i vendosim në pjata. I spërkatim pak me sheqer pluhur. Mimi tortat me zemër çokollate i shërbejmë menjëherë.

Receta per çokollate me lajthi

Ju bëftë mirë!

best-recipe-Molten-Chocolate-Cakes-photo
98 Shares
1 comment
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Recipe Rating
You May Also Like

Profiterol me çokollatë

Profiteroli me çokollatë është një nga ato ëmbëlsirat që kur fillon ti provosh nuk do të mbarosh. Kjo ëmbëlsirë ka një bazë me pasta shu me të cilën krijojmë bigné të vogla dhe me mbushje çokollate.

Ëmbëlsirë me fruta pylli dhe luleshtrydhe

Këto ëmbëlsire me fruta pylli sipër është fantastike. Një recete e lehte për tu përgatitur nga kushdo. Përdorni frutat tuaj të preferuar ose zgjidhni kuq e zi si ne rastin tonë, me fruta pylli dhe luleshtrydhe.

Revani me limon

Revani me limon është një nga ato ëmbëlsirat me një shije delikate dhe aromë të freskët limoni që do t'ju magjepsë në copën e parë. Një ëmbëlsirë për tu provuar pasi është shumë ndryshe nga të tjerat, të lë një gojë një shije butësie.

Foleza me mollë – Petë të mbushura me mollë

Petë të mbushura me mollë është një ëmbëlsirë e ngjashme me strudel, recetën e të cilës e gjeni në faqen tonë. Përgatitja e mbushjes në këtë rast ndryshon, pasi sheqeri behët karamel dhe mollët japin akoma më shumë aromë.

Sheqerpare me kakao

Sheqerpare me kakao është një version ndryshe i recetës për sheqerpare. Zëvendësimi i miellit me kakao do i japi sheqerpares atë ngjyrë kafe dhe një shije të veçantë.

Kek me Mandarina

Me këtë kek me mandarina java do ju nisi shumë ëmbël. Përgatitja e këtij keku është e thjeshtë dhe shija dhe aroma fantastike.