Embëlsira
1 koment

Çokollatë me lajthi e përgatitur në shtëpi

Përgatitja: 20 min - Pjekja: 20 min - Sasia: 4 Persona

Çokollatë me lajthi përgatitur me produkte cilësore ka një shije shumë të mirë, aromatike dhe të veçantë. Pasi e provon herën e parë nuk i ndahesh më kësaj recete çokollate.

Përbërësit për Çokollatë me lajthi e përgatitur në shtëpi


 • 175 gr kakao pluhur

 • 70 gr gjalpë kakao

 • 80 gr lajthi

 • 50 gr sheqer pluhur

 • 150 ml qumësht

 • pak kripë

 • vanilje


Përgatitja

Për të përgatitur çokollatë me lajthi, si fillim duhet të kalojmë për disa minuta në tigan lajthitë e qëruara. Mund ti vendosim edhe në furrë por ne tigan marrin një shije me të mirë. I vendosim veç të ftohen dhe më pas i radhisim në një enë drejtkëndëshe.

Ndërkohë në një enë hedhim gjalpin e kakaos dhe e shkrijmë në banjo-maria. Në një enë tjetër bashkojmë sheqerin pluhur me kakaon dhe pak kripë. Nëse preferojmë i hedhim dhe pak vanilje pluhur. Hedhim qumështin në temperaturë ambienti dhe e trazojmë mirë që mos të krijohen kokrriza.

Shtojmë gjalpin e kakaos të shkrirë dhe e trazojmë mirë. Masën e vendosim në zjarre të ulët dhe e trazojmë vazhdimisht. Pasi masa me kakao të trashet e heqim nga zjarri dhe e hedhim tek ena ku kemi vendosur lajthitë.

Sigurohemi që lajthitë nuk janë bashkuar dhe e vendosim çokollatën me lajthi të ftohet për të paktën 4 orë.

Pasi është ftohur, presim çokollatën me lajthi në copa dhe e konsumojmë sipas dëshirës.

Lexoni recetat për kek me çokollatë, torte me çokollatë ose embelsira me çokollatë

Ju bëftë mirë!

1 Comment

 1. Adela says

  Shume e mire doli, po pres te frohet :) <3
  Faleminderit

Lini një Përgjigje

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Komento nga Facebook!

Shkruani komentin tuaj - Komente