Embëlsira, Receta për Fëmijë
comments 54

Embëlsira të vogla me çokollatë

Këto ëmbëlsira janë një alternativë e shpejtë e biskotave me çokollatë. Janë shumë të shijshme, pëlqehen nga të gjithë e sidomos nga fëmijët. është një recetë e shpejtë, e thjeshtë dhe e këndshme.

Embëlsira të vogla me çokollatë

Përbërësit

 • 250 gr biskota të thata tipo Petit Beurre
 • 70 gr sheqer
 • 150 gr miell arre kokosi
 • 300 gr çokollatë
 • 1 got ujë

Përgatitja

 • Si fillim shkrijmë çokollatën me pak ujë. Ndërkohë që shkrihet çokollata, me anë të një grirësi elektrik grijmë biskotat. I hedhim më pas në një enë ku bashkojmë edhe miellin e arrës së kokosit e sheqerin. I përziejmë mirë, shtojmë pak ujë të vakët në mënyrë që të bashkohen mirë të gjithë përbërësit. Masa e përgatitur s'duhet të jetë e qullët. Në një tavë të gjatë ose pjatancë të madhe shtrojmë një letër furri dhe sipër hedhim masën e përgatitur. E shtypim mirë me dorë dhe i japim formë.

Notes

Përgatitja

Sipër i hedhim çokollatën e shkrirë. ëmbëlsirën e fusim në frigorifer derisa të mpiksen mirë të gjithë elementët. Më pas, përpara se ta shërbejmë e presim në pjesë katrore të vogla.

Ju bëftë mirë nga ArtiGatimit!

Na ndiqni në Instagram @ArtiGatimit dhe vendosni tag #artigatimit recetat që gatuani!

54 Comments

 1. erisa ademi says

  me pelqej shum te gjith qe e provojn ta qesin ju beft mir

 2. erisa ademi says

  me pelqej shum te gjith qe e provojn ta qesin ju beft mir

 3. erisa ademi says

  me pelqej shum te gjith qe e provojn ta qesin ju beft mir

  • erza says

   po valla le ta provojn te gjith sse shum e mir ish veq e kom i pytje a bon millin e arres se kokosit me zavendsu me kokos kthemani okk

 4. na behet qejfi qe ju ka pelqyer… vazhdoni te na ndiqni si gjithmone. gjithe te mirat!

 5. nerti says

  faleminderit Nita. Vazhdoni te na ndiqni si gjithmone.

 6. dafina says

  ëmëmëm shum te shijshme te gjitha që i provova recetat e artgatimit.

 7. shpresa musa tullari says

  me kan pelqyar shum edhe shum te shishme

 8. jasir says

  shum e mir dhe e lehte ju lumt per kete recete te mrekullushme

 9. betim burrniku says

  wooo shum e mire me ka pelqy me te verte shumm :)
  ky recep.

 10. lulee_ola says

  shume qenka e mire po edhe une po te pyes s eku blihet ata xhelatine tutkall peshku a nuk ban tjeter gje me i qit ne ven te asaj se gjithqysh duhet ta provoj se shume e shijshme po duket

  • lule per kete recete nuk nevojitet xhelatina.
   Per embelsirat e tjera nese kerkon ne supermarket e gjen.

 11. -FLoora says

  ëmbelsirat ishin shum te shijshme, me se shumti nga te gjitha ëmbelsirat me kan pelqyer Trilecet por megjithate me pelqyen edhe shum te tjera si: Tortet me kakao , tortet e te dashuruarve si dhe shum te tjera.

 12. olta says

  Me falni por kete embelsir aduhet per ta futur per pjekje sepse spo kuptoj aq shume a mundeni te me tregoni ?

  • JO OLTA, S’DUHET TA FUTESH NE FURRE, SEPSE TE GJITHE PERBERESIT JANE GATI.

 13. deti says

  shum te mir flm shum se po na ndimoni edhe mir se kur po jemi te lodhura nuk po mujm as me mendu se qka me ba flm shummmm

 14. diellzaa says

  me t’vertet është një ëmbëlsir e shijshmee…
  në pergjithsii te gjithaa receptat ishinn te mire..
  ju lutemm provoni te gjithh sepse ja vlenn.. <3

 15. Pingback: Mini desserts with chocolates | AGRecipes.com

 16. nitaledi says

  shum e mir provojeni te gjith

  Ju befte mir …….

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *Komento nga Facebook!

Enter your comment - Comments