Embëlsira
Shkruaj një koment

Waffle – Embëlsira belge

Përgatitja: 15 min - Pjekja: 20 min - Sasia: 10 Cope

Waffle apo siç mund të njihen ndryshe me emrin gaufre, janë ëmbëlsira në formë petulla qe piqen në piastër të posaçme. Recetat e waffle janë të ndryshme në gjithë Evropën, ne kemi zgjedhur ato pak të ëmblat dhe një shijë delikate.

Përbërësit për Waffle – Embëlsira belge


  • 250 gram miell tip 00

  • 3 veze

  • 50 gram sheqer

  • 300 mL qumësht

  • 50 gram gjalpë

  • esence vanilje

  • pak kripë


Përgatitja e Waffle

Fillojmë duke ndarë të bardhat e vezëve nga të verdhat. Rrahim te bardhat me pak kripë derisa të jenë një masë e ndalur.
Në një enë tjetër rrahim të verdhat e vezëve se bashku më sheqerin. Më pas shtojmë gjalpin e shkrirë por të ftohtë.

Shtojmë edhe të bardhat e vezëve dhe i trazojmë më delikates. Në hapin tjetër hedhim edhe qumështin. Shtojmë vaniljen dhe e trazojmë masën.

Miellin e sitim dhe e shtojmë masës. E trazojmë derisa e gjithë përbërja të jetë homogjene.Nxehim piastrën dhe e lyejmë pak me gjalpë. Shtojmë një mas nga përbërja dhe e mbyllim. E pjekim rreth 4-5 minuta.

Waffle janë gati, hedhim sipër pak shurup dhe i shoqërojmë me fruta ose me akullore.

Ju bëftë mirë!

Ju mund te bëheni fan i Artigatimit ne Facebook ose mund ta na ndiqni ne Instagram.

Shkruani komentin tuaj - Komente