Petulla me mollë

Petulla me mollë janë të shpejta dhe shumë të shëndetshme për mëngjes. Prandaj ju rekomandojmë ti përgatitni se do ngeleni të kënaqur.

Petulla me mollë

Prep Time10 mins
Cook Time20 mins
Total Time30 mins
Course: Dessert
Cuisine: Albanian
Keyword: embelsire
Sasia: 4 persona
Kalori: 150kcal

Përbërësit

 • 2 kokrra molle jeshile
 • 2 kokrra vezë
 • 2 lugë gjelle kos grek kos i plotë
 • 4 lugë gjelle miell
 • 1/2 e lugës së vogël me pluhur për ëmbëlsira
 • vaj për skuqje
 • pak gjalpë
 • sheqer pluhur

Përgatitja

 • Qërojmë mollët dhe i grijmë në rende imët. Në një enë qelqi hedhim vezët me kosin, i trazojmë mirë duke shtuar miellin e situr së bashku me pluhurin pjekës. Pluhuri për fryje duhet të jete ai i çastit. Pasi është bashkuar mirë mielli me përbërësit e tjerë shtojmë mollët e grira. Trazojmë mirë masës e brumit formuar.
 • Më pas vëmë një tigan me vaj ulliri dhe pak gjalpë në zjarr të ulët. Me anë të lugës marrim brumë dhe e hedhim në vajin e nxehte.
 • Pasi petullat me mollë të piqen në një anë i kthejmë në anën tjetër. Petullat në fillim i hedhim në një pjatë me letër kuzhine, për të thithur vajin. Më pas i vendosim në pjatën e servirjes dhe i spërkatim me sheqer pluhur.
 • Petullat me mollë janë gati, ideale për pasditeve mes një shoqërie të këndshme.
68 Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Recipe Rating
You May Also Like

Mousse me Mjeder – Raspberries

Një recetë me fruta verore e thjeshte dhe ideale për pasditet e nxehta. Gjithsesi thjeshtësisë se recetës ju ftoj ta përgatisni disa orë më përpara, kështu ëmbëlsira ka kohë të mjaftueshme të pushojë ne frigorifer.

Receta për Bonbone

Para shumë vitesh, tregu shqiptarë nuk kishte kaq karamele e çokollata sa ka tani. Dhe nënat bënin të pamundurën për të kënaqur dëshirat e fëmijëve. Me ato pak përbërës që gjendeshin në atë kohë mundoheshin të realizonin receta të shijshme. Një nga këto receta ishin edhe bonbonet. E kush nuk e kujton erën e karamelit që mbushte gjithë shtëpinë. Këto bonbone të bëra thjesht me qumësht, sheqer e pak gjalpë ishin një festë për gjithë familjen.

Receta Bazë për Krepa

Krep ose siç i thonë francezet crêpe janë flet të holla brumi, të pjekura mbi një piastër te nxehtë. Ato mund të shërbehen me mbushje të ndryshme të ëmbla (si Nutella, mjalt ose reçel) apo dhe të kripura (djathë, proshute ose perime)