Embëlsira
2 komente

Panna cotta

Përgatitja: 30 min - Pjekja: 15 min - Sasia: 4

Panna cotta (pana kota) është një ëmbëlsirë me origjinë italiane (zona e Piemontes), që njihet kudo, jo vetëm në Itali, për thjeshtësinë e përgatitjes dhe shijen e saj të veçantë.
Ekzistojnë shumë variante për përgatitjen e panna cotta-s. Ne kemi zgjedhur versionin më të lehtë që mund ta gatuajnë edhe personat që janë në hapat e para në kuzhinë.Përbërësit për Panna cotta


Përgatitja

Si fillim vendosim xhelatinën e peshkut në ujë të ftohtë. E presim dhe e hedhim në enën me ujë.
Në një tenxhere hedhim panën, shtojmë sheqerin dhe pak vanilje dhe e vendosim në zjarr. (Nëse nuk ju pëlqen vanilja mund të vendosni një aromë tjetër, lëkurë portokalli ose limoni).
Lemë masën të nxehet, por jo të ziejë. Sapo shohim që fillon të marrë valë e heqim nga zjarri dhe shtojmë xhelatinën e peshkut të shtrydhur. E trazojmë mirë deri sa të tretet komplet xhelatina e peshkut.

receta-embelsira-panna-cotta-pana-cota-kota-recel

Më pas e hedhim në kupa të vogla, për një person, të cilat më parë i kemi lagur me pak ujë të ftohtë në mënyrë që kur të ftohet të nxirret më lehtë. Vendosim ëmbëlsirën në frigorifer dhe e lemë përreth 6 orë.
Më pas marrim kupat dhe i kthejmë në nën pjatë.
Sipër panna cotta-s i hedhim reçel me fruta pylli ose çokollatë të shkrirë, ose karamel ose e shijojmë kështu siç është.

Ju bëftë mirë!

receta-embelsira-panna-cotta-pana-cota-kota-karamel

Shënim:

Kjo recetë përmban xhelatinë peshku (Italisht: colla di pesce, Anglisht: isinglass) që ndihmon në trashësinë e panës.
Për të shoqëruar këtë ëmbëlsirë mund të përgatisim karamel, çokollatë të shkrirë, marmalatë frutash ose gjithçka që na thotë fantazia.

2 Comments

Shkruani komentin tuaj - Komente