Embëlsira, Receta për Festa
Shkruaj një koment

Kompekaj

Përgatitja: 30 min - Pjekja: 40 min - Sasia: 6

Kompekaj është një ëmbëlsirë e njohur shqiptare. Procesi i përgatitjes se kësaj ëmbëlsire mund te duket i komplikuar, por rezultati ja velen ta provoni. Ndiqni gjithashtu video recetën e përgatitur posaçërisht.


Përbërësit për Kompekaj

  Për brumin e petëve

 • 180 gr miell

 • 60 ml ujë

 • 60 gr gjalpë
 • Për mbushjen

 • 10 vezë

 • 170 gr miell

 • 150 gr sheqer

 • 100 gr arra

 • 2 lugë gjelle me kakao


Video Receta Kompekaj

Përgatitja e petëve për Kompekaj

Si fillim, nisim me përgatitjen e petëve që do të na duhen për pjesën e sipërme dhe të poshtme të ëmbëlsirës! Hedhim miellin në një enë dhe më pas shtojmë ujin. Në fillim e trazojmë me ndihmën e një luge dhe me pas e ngjeshim me duar. E kalojmë brumin në tavolinën e punës dhe e punojmë derisa të arrijmë një masë homogjene.

Me pas e hapim dhe e lyejmë me gjalpë në të gjithë sipërfaqen.E palosim petën tre herë dhe me pas e hapim përsëri. E palosim kësaj radhe ne 4 pjese dhe leme te pushoje për 30 minuta ne frigorifer.

Në hapin tjetër brumin e ndajmë në dy pjesë. Gjysmën e brumit e hapim për pjesën poshtë dhe tjetrën për sipër.Lyejmë tavën me gjalpë dhe vendosim në të petën e hapur duke mbuluar anët e tavës.

Përgatitja e mbushjes

Si fillim rrahim vezët me sheqerin derisa të arrijmë një masë të fryrë dhe të qëndrueshme.
Pasi ka përfunduar rrahja, hedhim me kujdes miellin duke e përzier ngadalë nga poshtë lart. Në fund hedhim arrat të lyera me pak miell.
Mbushja hidhet në tave duke lënë rreth 1/4 e masës në enë. Masës që ngeli i shtojmë kakao. E përziejmë mire dhe më pas e hedhim dhe të në tave.

Shtojmë sipër petën tjetër të cilën e lyejmë me kujdes me të verdhë veze.
Ëmbëlsirën e fusim në furë për pjekje në temperaturën 180°C për 40 minuta.

Pasi kompekaj është pjekur, e lemë të ftohet dhe më pas e presim ne copa.
Me pas vazhdojmë të përgatisim sherbetin.

Përgatitja e Sherbetit

Pasi kemi përgatitur sherbetin dhe ka arritur temperaturën 80-85°C e hedhim sipër ëmbëlsirës.

E mbulojmë me kapak ose me letër kuzhine dhe pas disa orës shërbejmë në pjata.

Ju bëftë mirë!

kompekaj-receta-shqip-video-gatime-embelsira

Shkruani komentin tuaj - Komente