Embëlsira
2 komente

Receta per Reçel Kumbulle

Përgatitja: 15 min - Pjekja: 40 min - Sasia: 4

Mëngjesi është një vakt i rëndësishëm. Dita fillon mirë nëse hamë një mëngjes të shijshëm e të shëndetshëm. Një fetë buke me reçel kumbulle të përgatitur nga vetë ne është ideale për të filluar ditën

Përbërësit për Receta per Reçel Kumbulle


  • 1 kg kumbulla

  • 800 gr sheqer

  • 100 ml ujë


Përgatitja e Reçelit

Lajmë kumbullat dhe u heqim bërthamat. Në një tenxhere hedhim ujin dhe sheqerin. E vendosim në zjarr duke e trazuar me lugë druri derisa sheqeri të tretet plotësisht dhe pastaj hedhim kumbullat.

I ziejmë në zjarr të ngadalshëm për gati 40 minuta. E heqim nga zjarri dhe lemë të ftohet dhe pastaj e vendosim përsëri në zjarr derisa të shikojmë që mbi sipërfaqen e masës del një shkumë e shndritshme gjatë zierjes.

E heqim nga zjarri dhe në temperaturën 80 gradë e futim në vazo qelqi duke e mbyllur fort me kapak.
Ky reçel i përgatitur në këtë mënyrë qëndron pa u prishur për gati dy vjet.

Ju bëftë mirë!

2 Comments

  1. Pingback: Prevede kumbulle | ArtiGatimit.com

Shkruani komentin tuaj - Komente