Embëlsirë me çokollatë dhe amareta

Kjo është një ëmbëlsirë që hahet me lugë. Përgatitet me amareta, kakao, vezë, qumësht dhe e mbuluar sipër me karamel. Mund ta zbukurojmë me amareta sipër. Është me të vërtetë një ëmbëlsirë e shijshme që ia vlen mundimi i përgatitjes.

Embëlsirë me çokollatë dhe amareta

Përbërësit

 • 600 ml qumësht i freskët
 • 10 të verdha vezësh
 • 130 gr sheqer
 • 50 gr kakao pluhur
 • 1/2 gote rum
 • 110 gr amareta
 • Përbërësit për karamelin

 • 100 gr sheqer

Përgatitja

 • Në një enë të madhe hedhim të verdhat e vezëve me sheqerin. Fillojmë ti rrahim me rrahësin elektrik derisa të arrijmë të kemi një masë të fryrë si shkumë. Me anë të një grirësi elektrik, grijmë amaretat derisa të bëhen pluhur,(mund të lëmë vecantë disa amareta për zbukurim).
 • I bashkojmë me kakaon dhe i trazojmë. Ndërkohë, në enën e vezëve hedhim rumin, përzierjen e kakaos me amaretat dhe i trazojmë me kujdes. Shtojmë edhe qumështin dhe vazhdojmë ta përziejmë. Masa e përgatitur duhet të jetë shumë e lëngshme.
 • Në një tenxhere të vogël përgatisim karamelin duke shkrirë sheqerin. Duhet ta përziejmë vazhdimisht. Karamelin e përgatitur e hedhim në një tavë drejtëkëndëshe të lartë ( si ato të formës së bukës), duke pasur kujdes që të lyhet komplet pjesa e brendshme. Hedhim masën e përgatitur në tavë.
 • Marrim një tavë më të madhe dhe e mbushim me ujë të nxehtë, në të vendosim tavën me ëmbëlsirën e përgatitur. I vendosim tepsitë me kujdes në furrën e nxehtë paraprakisht dhe i lemë për 50 minuta në 180 °C.
 • Më pas i nxjerrim nga furra, marrim tavën me ëmbëlsirën dhe e lemë të ftohet komplet. Kur e shohim që është ftohur, e kthejmë të gjithë ëmbëlsirën në pjatancë. E zbukurojmë sipër me amareta dhe e shërbejmë në kupa të vogla me lugë.

Ju bëftë mirë!

0 Shares
3 comments
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Recipe Rating
You May Also Like

Krostatë me pjeshkë

Krostatë me pjeshkë është një ëmbëlsirë që mund të përgatitet në shtëpi në çdo moment të ditës. Mjaftojnë disa hapa të thjeshta dhe keni një ëmbëlsirë të freskët dhe shumë të shijshme, sidomos kur pjeshkat janë të ëmbla dhe me shume frutë. Kjo krostatë me fruta mund të konsumohet edhe për mëngjes me një gotë qumësht.

Biskota me copëza çokollate

Biskotat janë gjithmonë një kënaqësi kur i shijon në mëngjes me një gotë qumësht. E të shijojnë më shumë kur në to gjenden edhe copëza çokollate që të shkrihen në gojë. Kjo është një recetë e thjeshtë që mund ta përgatisni edhe me fëmijët tuaj.

Receta për Sultjash

E kush nuk e kujton këtë ëmbëlsirë dhe nuk e lidh me fëmijërinë. Sa e sa herë e kanë përgatitur për ne nënat tona. Mjafton pak përbërës dhe kemi një ëmbëlsirë të shijshme e të shëndetshme.

Amareta – Receta për Embelsira

Kur flasim për amareta, mëndja na shkon tek gjyshet tona të cilat janë të pa përtuara për përgatitjen e këtyre biskotave që të shkrihen në gojë. Amaretat janë shumë të mira dhe të pëlqyeshme për fëmijët.

Waffle – Embëlsira belge

Waffle apo siç mund të njihen ndryshe me emrin gaufre, janë ëmbëlsira në formë petulla qe piqen në piastër të posaçme. Recetat e waffle janë të ndryshme në gjithë Evropën, ne kemi zgjedhur ato pak të ëmblat dhe një shijë delikate.