Embëlsira
Shkruaj një koment

Zupa angleze – Receta Klasike

Përgatitja: 25 min - Pjekja: 5 min - Sasia: 4 Persona

Zupa angleze pavarësisht emrit është një ëmbëlsirë italiane ku përbërësit kryesorë janë pandispanjë dhe kremi pastiçer. është shumë e përhapur në qendër të vendit por nga zona në zonë kjo ëmbëlsirë ka ndryshime.

Përbërësit për Zupa angleze – Receta Klasike


 • 200 gr luleshtrydhe

 • 100 gr sheqer

 • 50 gr pandispanjë

 • 30 gr kakao
 • Për shurupin

 • 30 ml pije Alchermes

 • 100 ml ujë

 • 60 gr sheqer
 • Për kremin pastiçer

 • 4 të verdha veze

 • 500 ml qumësht

 • 200 gr sheqer

 • vanilje

 • lëkur limoni


Përgatitja

Për zupa angleze në fillim sugjerojmë të përgatitet kremi pastiçer. Mund të ndiqni lidhjen për të lexuar recetën për kremin pastiçier.
Pasi kemi përgatitur kremin pastiçier, një të katrën e kremit e ndajmë dhe e përziejmë më kakaon.

Gjithashtu përgatisim edhe shurupin për të njomur pandispanjën. Edhe recetën ë pandispanjës e gjeni në faqen tone. Lexo si të përgatisim pandispanjën.

Luleshtrydhet i grijmë në mikser dhe i hedhim në një enë. Shtojmë në të sheqerin dhe e trazojmë. Enën e vendosim në zjarr të avashëm duke e lënë në zjarr 3 minuta. Masën e trazojmë që të bëhet e njëtrajtshme dhe sheqeri tw shkrijw.

Tani nuk ngelet gjë tjetër veçse të përgatisim gotën më zupa angleze.
Presim pandispanjën në formën ë gotës dhe më parë ë lyejmë më sherbetin e përgatitur. E vendosin më pas në fundin e gotës. Kombinimin e shtresave mund ta bëjmë sipas dëshirës.
Hedhim me radhe shtresat, atë të kremit pastiçier, luleshtrydhet, dhe kremin e çokollatës.

Sipër gotave vendosim fruta të freskëta. Zupa angleze është gati. E vendosim për disa orë në frigorifer dhe më pas e shërbejmë.

Ju bëftë mirë!

Shkruani komentin tuaj - Komente