Torta magjike me çokollatë

Ne kemi sjellë versionin me çokollatë, por ju mund ta përgatisni edhe me vanilje duke hequr kakaon e duke shtuar miellin në vend të saj.

Torta magjike me çokollatë

Përbërësit

 • 70 gr miell
 • 50 gr kakao pluhur
 • 150 gr sheqer
 • 130 gr gjalpë
 • 500 ml qumësht
 • 4 vezë
 • 1 lugë gjelle ujë të ftohtë
 • 1 lugë kafeje lëng limoni
 • pak kripë

Përgatitja

 • Si fillim shkrijmë gjalpin dhe e lemë të ftohet.
 • Ndërkohë marrim vezët (të cilat duhet të jenë në temperaturë ambienti), dhe ndajmë veç të verdhat nga të bardhat.
 • Të verdhat e vezëve i hedhim në një enë së bashku me sheqerin.
 • Fillojmë ti rrahim fort me frusta elektrike përreth 10 minuta, derisa të arrijmë një masë si shkumë.
 • Duke vazhduar ti rrahim, shtojmë një lugë ujë të ftohtë.
 • I trazojmë mirë dhe shtojmë pak kripë dhe gjalpin e shkrirë tashmë të ftohur. I përziejmë për disa minuta.
 • Ndërkohë bashkojmë miellin me kakaon pluhur dhe e sitim. Shtojmë përbërjen në masën e përgatitur me vezë.
 • Vazhdojmë ta trazojmë mirë që të mos krijohen kokrriza nga mielli.
 • Ngrohim qumështin dhe e shtojmë shumë ngadalë në masën e përgatitur. I trazojmë mirë derisa të përzihen mirë të gjithë përbërësit dhe të mos ketë kokrriza. Të bardhat e vezëve që i kemi hedhur në një enë qelqi, fillojmë ti rrahim me rrahësin elektrik. Shtojmë në të edhe pak lëng limoni dhe vazhdojmë ti rrahim derisa të bëhen si shkumë e bardhë.
 • Bashkojmë të bardhat e vezëve me masën e përgatitur më parë. Duhet të kemi shumë kujdes kur ti trazojmë. Duhet ti përziejmë nga poshtë lart, me ngadalë. Do të kemi një përbërje të lëngshme.
 • Marrim një tavë katrore me përmasa 20x20cm dhe e mbulojmë me letër furri. Hedhim në të masën e përgatitur.
 • Vendosim tavën ne furrë të nxehtë 150C përreth 80 minuta, derisa sipërfaqja e tortës të marrë një ngjyrë të bukur të artë.
 • Pasi është pjekur, lemë të ftohet torta dhe më pas e fusim në frigorifer. E lemë përreth 2 orë në të e më pas e nxjerrim nga frigoriferi. E heqim me kujdes nga tava dhe e presim në katrorë ose rombe të vegjël.
 • Vendosim në pjata dhe e servirim.

Notes


receta-gatimi-torta-magjike-cokollate-recipe-desserts-f
receta-gatimi-torta-magjike-cokollate-recipe-desserts-g

Përgatitja e Tortës

Ju bëftë mirë nga ArtiGatimit!

receta-gatimi-torta-magjike-cokollate-recipe-desserts-d

receta-gatimi-torta-magjike-cokollate-recipe-desserts-e

299 Shares
5 comments
 1. per mua kakaon munde ta hedhesh dhe ne funde ne perzjerjen e fundit dhe munde te heqesh pak nga masa dhe me pase shton kakaon

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Recipe Rating
You May Also Like

Pekmez mëni

Përgatitja e pekmez mëni është një traditë e vjetër shqiptare. Pekmezi se bashku me një luge tahini, e benë mëngjesin plote shijë. Lexoni se çfarë ju nevojitet për një pekmez sa më cilësorë.

Krepa mbushur me Luleshtrydhe

Kemi parë recetën krepa mbushur me çokollatë dhe krepa integral. Në këtë periudhe të vitit ju këshillojmë të provoni krepa mbushur me luleshtrydhe. Një shije delikate dhe nuk ju merr shumë kohë në përgatitje.

Biskota për fëmijë

Kjo recetë për biskota është shumë e mirë dhe mund ta përgatisni për tu konsumuar nga fëmijët në mëngjes ose pasdite. Ata i pëlqejnë ëmbëlsirat me gjalpë dhe këto biskota mund të kthehen ne të preferuat e tyre

10 receta ëmbëlsira me mollë

Një përmbledhje me receta ëmbëlsirash me mollë. Tortat me mollë janë shume te shijshme dhe mund ti përdorni si në mëngjes por edhe pasditeve të shoqëruar me çaj. Lexoni këto receta të thjeshta për ëmbëlsira me mollë.

Luleshtrydhe me akullore

Luleshtrydhja është një frut i pasur me vitamina C, A, B1, B2 etj. Këtë lloj fruti, shumë i shijshëm, me një formë të bukur, profum i këndshëm dhe shije fantastike, përveçse mund ta konsumojmë të freskët, mund ta përdorim në shumë ëmbëlsira. Ne kemi zgjedhur një recetë shumë të thjeshtë për tu përgatitur dhe me pak përbërës.