Totë me bukë – Receta Gatimi

Totë e ëmbël me bukë

Ju ka ngelur shumë bukë dhe nuk dini se ç'të bëni me të? Ne po ju japim recetë të ëmbël me bukën e mbetur. Kjo është një tortë që mund të bëhet me gjithçka na ndodhet në shtëpi. është një recetë e thjeshtë, e shpejtë dhe e mirë. Kjo tortë përgatitet me bukën e regjur në qumësht, e përzier me vezë e fruta të ndryshme. Një mënyrë e thjeshtë për të mos hedhur bukën e mbetur.

Totë e ëmbël me bukë

Përbërësit

 • 500 gr bukë
 • 2 gota qumësht
 • 120 gr sheqer
 • 2 mollë
 • 1 banane
 • pak arra ose bajame
 • 2 vezë

Përgatitja

 • Marrim bukën dhe e bëjmë copa të vogla me dorë, e hedhim në një enë të madhe. Sipër i hedhim qumështin e vakët. E lemë pak sa të regjet buka. Pastaj me një lugë e shtypim.
 • Hedhim vezët e rrahura me sheqerin, i trazojmë mirë, më pas shtojmë mollët e prera në copa dhe arrat. Marrim një tavë të rrumbullakët, i shtrojmë poshtë letër furri dhe hedhim masën e përgatitur.
 • Pasi e kemi sheshuar mirë me lugë, i shtrojmë sipër bananen e prerë në copa, e spërkasim sipër me pak sheqer. Tavën e vemë të piqet në furrë të nxehtë paraprakisht 200°C për 40-45 minuta.
 • Këtë tortë mund ta shërbejmë si të ngrohtë edhe të ftohtë. Ditën tjetër do të jetë akoma më e mirë.

Ju bëftë mirë

0 Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Recipe Rating
You May Also Like

Tortë me çokollatë e spec djegës

Kjo tortë në formë zemre është ideale për të festuar festën e Shën Valenitinit dhe jo vetëm. Kjo është një tortë që mund ta gatuani në çdo moment që keni dëshirë për një ëmbëlsirë të veçantë. Shija e çokollatës kombinon shumë me specin djegës. Provojeni dhe do të jem e sigurt që do të jetë një nga tortat që do të përgatisni shpesh.

Sfoliat me mollë

Sfoliat me mollë është një ëmbëlsirë që mund të përgatitet në 20 minuta total. Ideale kur doni diçka të shijshme, të ëmbël të shpejtë e pa shumë lodhje.

Bollgur me çokollatë

Një recetë vegane, bollgur me çokollate. Përgatitja e kësaj receta është shume e thjeshte, ideale për okazione speciale dhe te ftuar special. Zgjedhja e çokollatës duhet te jete nga më cilësoret.

Kompekaj

Kompekaj është një ëmbëlsirë e njohur shqiptare. Procesi i përgatitjes se kësaj ëmbëlsire mund te duket i komplikuar, por rezultati ja velen ta provoni. Ndiqni gjithashtu video recetën e përgatitur posaçërisht.

Krepa mbushur me Luleshtrydhe

Kemi parë recetën krepa mbushur me çokollatë dhe krepa integral. Në këtë periudhe të vitit ju këshillojmë të provoni krepa mbushur me luleshtrydhe. Një shije delikate dhe nuk ju merr shumë kohë në përgatitje.