Ëmbëlsirë e kthyer me banane të karamelizuara

Ëmbëlsirë me banane të karamelizuara në pamje dhe shije fantastike. Kjo tortë e kthyer me banane është e butë dhe e përsosur për ta shërbyer për mëngjes ose si ëmbëlsirë me çaj. Në vijim varianti i recetës tonë, për të përgatitur këtë ëmbëlsire me banane.

Ëmbëlsirë e kthyer me banane të karamelizuara

Prep Time20 minutes
Cook Time35 minutes
Total Time55 minutes
Course: Dessert
Cuisine: Mediterranean
Keyword: caramel, embelsire
Sasia: 6 persona
Kalori: 380kcal

Përbërësit

 • 6 banane
 • 150 gr gjalpë
 • 200 gr sheqer
 • 2 kokrra vezë
 • 200 ml qumësht
 • 180 gr miell
 • 1 pako fryrës për ëmbëlsira
 • 1 pako vanilje
 • lëkurë portokalli

Për karamelin

 • 1 lugë gjalpë brum
 • 200 gr sheqer

Përgatitja

 • Për të përgatitur këtë ëmbëlsirë e kthyer me banane të karamelizuara, bananet duhet të jene të verdha dhe jo jeshile. Në këtë mënyrë do të kemi një ëmbëlsirë shumë të mirë.
 • Në fillim përgatitim karamelin. Në një enë të vendosur në zjarr hedhim 1 lugë gjalpë e lemë të shkrijë dhe shtojmë sheqerin. E trazojmë shpesh sa sheqeri të shkrijë dhe të marri një ngjyrë të verdhë.
 • Karamelin e hedhim në tavën e kekut të lyer me gjalpë. Më pas bananet i presim në rripa për së gjati dhe i radhitim sipër tavës ku hodhëm karamelin. Në fakt këtë ëmbëlsirë do e kthejmë nga poshtë lartë.
 • Në një enë qelqi hedhim gjalpin në temperaturë ambienti, sheqerin dhe e përziejmë me rrahës sa të shkrijë sheqeri. Më pas shtojmë dy banane, vezët një e nga nja duke vazhduar përzierjen e masës.
 • Pasi e shikojmë që vezët janë përzier mirë shtojmë qumështin në temperaturë ambienti dhe lëkurën e portokallit të grirë në rende.
 • Miellin, fryrësin, vaniljen i përziejmë bashkë dhe i shtojmë pak nga pak duke i trazuar.
 • Gjithë masën e ëmbëlsirës e hedhim sipër bananeve që kemi vendosur mbi karamel duke e hapur me kujdes në të gjithë tavën.
 • Ëmbëlsirë e kthyer me banane të karamelizuara e pjekim në furrë të para ngrohur në 180° për 30-35 minuta. Pastaj e lemë kekun edhe 10 minuta në furrë të fikur.
 • Ëmbëlsirën me banane të karamelizuara e kthejmë në pjatë ku pjesa e poshtme del sipër.
 • E presim në copa dhe e shërbejmë.

Receta të tjera me banane:

Ju bëftë mirë!

1 Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Recipe Rating
You May Also Like

Tullumba

Tullumbat janë një ëmbëlsirë mjaft e njohur në vendin tonë. Brumi i tullumbave siç është ai i pastës shu është një brum i zier.

Biskota për fëmijë

Kjo recetë për biskota është shumë e mirë dhe mund ta përgatisni për tu konsumuar nga fëmijët në mëngjes ose pasdite. Ata i pëlqejnë ëmbëlsirat me gjalpë dhe këto biskota mund të kthehen ne të preferuat e tyre

Receta Macarons me çokollatë

Macaron është një ëmbëlsirë me origjinë franceze. Kjo ëmbëlsirë është e përgatitur me pak përbërës, me bazë meringe, miell bajamesh, të bardha veze dhe sheqer pluhur. Mbushja e këtyre ëmbëlsirave mund të bëhet sipas dëshirës, me çokollatë, marmelatë, kremra të ndryshëm. Në recetën e mëposhtme ne kemi përgatitur versionin me çokollatë.

Bollgur me çokollatë

Një recetë vegane, bollgur me çokollate. Përgatitja e kësaj receta është shume e thjeshte, ideale për okazione speciale dhe te ftuar special. Zgjedhja e çokollatës duhet te jete nga më cilësoret.