Embëlsira
Shkruaj një koment

Kek i thjeshtë

Përgatitja: 10 min - Pjekja: 20 min - Sasia: 6

Këtë recetë për kek e ka dërguar një admiruese faqes ArtiGatimit dhe që e falënderojmë pa masë. Nisur nga titulli, kek i thjeshte, mund të përgatitet në një kohë të shkurtër dhe rezultati është mahnitës. Ja se çfarë na duhen.Përbërësit për Kek i thjeshtë


  • 8 vezë

  • 150 ml kos të bardhë

  • 150 gr sheqer

  • 300 gr miell

  • pak sodë buke

  • 1 lugë gjelle kakao pluhur

  • 2 lugë gjelle gjalpë

  • pak lëkurë limoni


Përgatitja

Në një enë qelqi, thyejmë vezët dhe i rrahim fort. Më pas shtojmë kosin dhe i trazojmë së bashku.
receta-gatimi-embelsira-kek-kakao-food-desserts-2

Më pas shtojmë edhe sheqerin dhe i përziejmë mirë. Shtojmë gjithashtu dhe pak lëkurë limoni të grirë. E përziejmë me kujdes.
receta-gatimi-embelsira-kek-kakao-food-desserts-sheqer

Më pas shtojmë miellin, kakaon dhe rreth 1 lugë kafeje sodë buke. I trazojmë fort pa ndaluar derisa të gjithë përbërësit të jenë bashkuar mirë. Duhet të arrijmë një masë homogjene.
receta-gatimi-embelsira-kek-kakao-food-desserts-sode

receta-gatimi-embelsira-kek-kakao-food-desserts-free

receta-gatimi-embelsira-kek-kakao-food-desserts-limon

Lyejmë tavën me gjalpin e shkrirë dhe hedhim në të masën e përgatitur. Pjekim ëmbëlsirën në furrë të nxehtë 180°C përreth 20 minuta.

receta-gatimi-embelsira-kek-kakao-food-desserts-furri

Më pas heqim nga furra dhe e leme të ftohet.

Presim ëmbëlsirën në copa dhe e shërbejmë!

Ju bëftë mirë!

Lini një Përgjigje

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Komento nga Facebook!

Shkruani komentin tuaj - Komente