Embëlsira
Shkruaj një koment

Ëmbëlsirë me biskota dhe arrë kokosi

Përgatitja: 2 h - Sasia: 6 Persona

Ëmbëlsirë me biskota e përgatitur ne formë role mund ti japi ngjyra të tjera pasditeve tuaja. Shoqëruar me një filxhan çaj, kjo ëmbëlsirë kthehet në kombinim perfekt.


Përbërësit për Ëmbëlsirë me biskota dhe arrë kokosi


  • 200 gr biskota

  • 100 ml kafe ekspres

  • 100 gr çokollatë e zezë

  • 100 gr gjalpë

  • 50 gr sheqer pluhur

  • 1 lugë gjelle mjaltë

  • 50 gr arrë kokosi


Përgatitja e ëmbëlsirës

Biskotat i vendosim në një qeskë dhe i shtypim me ndihmën e një peci ose vazo qelqi. Nëse keni një grirës elektrik, mund ti grini për dy minuta.
Biskotat e shtypura i hedhim në një enë qelqi. Kafenë dhe çokollatën qe kemi shkrirë në banjomari e hedhim te biskotat dhe e përziejmë mirë.

Ndërkohë gjalpin e hedhim në një enë të thellë dhe e punojmë me rrahësin elektrik. Duke vazhduar rrahjen shtojmë sheqerin pluhur, mjaltin dhe arrën e kokosit. Masën e biskotave e hedhim në tavolinë, mbi një qeskë kuzhine, të cilën e kalojmë dhe sipër.

Me anë të pecit biskotat i hapim në formë pete, me trashësi 1 cm. Heqim qeskën e sipërme dhe mbi biskota vendosim kremin e gjalpit, duke e hapur në të gjithë sipërfaqen.

Me ndihmën e qeskës biskotat i mbledhim në formë roleje. E lidhim qeskën nga të dyja anët dhe e lemë për 2 orë në frigorifer. Pasi të jetë forcuar pak roleja e presim në cilindra 1,5 cm.
Ëmbëlsira më biskota është gati, përgatisni dy filxhan çaji dhe mos harroni të abonoheni në njoftimet e faqes.

Ju bëftë mirë!

Shkruani komentin tuaj - Komente