French Macarons per Valentine’s Day

38 Shares
38
0
0
Ky version i French Macarons i dedikohet 14 Shkurtit. French Macarons, janë ëmbëlsira të vogla të rrumbullakëta të cilat mund ti mbushim me krem me shije të ndryshme

French Macarons per Valentine's Day

Përbërësit

 • Rreth 30 Macarons

 • 125 gr miell bajame
 • 210 gr sheqer pluhur
 • 100 gr të bardhë veze rreth 3 të bardha veze
 • 30 gr sheqer
 • 1 maj lug çajingjyrë e kuqe ushqimore
 • Për mbushjen krem chantilly

 • 500 ml pana e fresket
 • 2 lugë gjelle sheqer pluhur
 • Për mbushjen me çokollatë

 • 20 ml pana
 • 200 gr çokollate e zezë

Përgatitja

 • Në fazën kur të përzieni miellin e bajameve me sheqerin pluhur duhet te shtoni dhe ngjyrën e kuqe. Me pas procedura është e njëjte si receta për bazë për French Macarons.
 • Pasi macarons të jenë ftohur, i hiqni nga tava me kujdes dhe mund ti ndani në mënyrë të barabartë për mbushje.
 • Macarons me Kremin Chantilly

 • Për të përgatitur kremin chantilly, në një enë hedhim panën e freskët dhe 2 lugë gjelle sheqer pluhur dhe i rrahim me rrahësin elektrik derisa të arrijmë një masë të dendur.
 • Hedhim masën e përtuar në një xhep pastiçeri dhe fillojmë mbushim macarons.
 • Mbushja me çokollatë

 • Bashkojmë çokollatën me panën dhe i nxejmë derisa të shkrihet çokollata. Më pasë e lëmë të ftohet dhe e hedhim në një xhep pastiçeri për të mbushur macarons.

Notes

Ju bëftë mirë & Gëzuar Shën Valentinin

pink-french-macarons-recipe-chocolate

38 Shares
1 comment
 1. mua me te vertet pelqeu programi juaj sepse i kishte disa efekte te cilat te terhiqnin me receptat tuaja keshtu qe un vet personin ju
  falenderoj shum per kete receta sepse ishin te mrekullueshme dhe un i bera ato ne diten me te veqant per mua

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Recipe Rating
You May Also Like

Receta për Bonbone

Para shumë vitesh, tregu shqiptarë nuk kishte kaq karamele e çokollata sa ka tani. Dhe nënat bënin të pamundurën për të kënaqur dëshirat e fëmijëve. Me ato pak përbërës që gjendeshin në atë kohë mundoheshin të realizonin receta të shijshme. Një nga këto receta ishin edhe bonbonet. E kush nuk e kujton erën e karamelit që mbushte gjithë shtëpinë. Këto bonbone të bëra thjesht me qumësht, sheqer e pak gjalpë ishin një festë për gjithë familjen.

Krostatë me pjeshkë

Krostatë me pjeshkë është një ëmbëlsirë që mund të përgatitet në shtëpi në çdo moment të ditës. Mjaftojnë disa hapa të thjeshta dhe keni një ëmbëlsirë të freskët dhe shumë të shijshme, sidomos kur pjeshkat janë të ëmbla dhe me shume frutë. Kjo krostatë me fruta mund të konsumohet edhe për mëngjes me një gotë qumësht.

Trilece

Trilece është një ëmbëlsirë shumë e mirë sidomos për fëmijët. KJo lloj ëmbëlsire është shumë e njohur në Amerikën Latine dhe thuhet që origjinën e ka pikërisht atje, nga merr edhe emrin 'tres leches', ( dmth. tre lloj qumështi). Trilece është një pandispanjë e lagur me qumësht dhe me karamel

Kek me karrota

Kek me karrota është një ëmbëlsire shumë delikate, e thjeshte për tu përgatitur dhe ideale për të filluar një ditë plot energji.