Krapfen – Berliner Receta Origjinale

Krapfen apo Berliner është një ëmbëlsirë tipike e Gjermanisë. Këto pjesë të rrumbullakëta brumi të ardhura skuqen direkt ne vaj të nxehte sipas recetës origjinale dhe sipër i spërkatet sheqer pluhur. Në brendësi mund të mbushem me krem ose me marmelatë.

Krapfen

Prep Time30 mins
Cook Time20 mins
Resting1 hr 30 mins
Total Time2 hrs 20 mins
Course: Dessert
Cuisine: Mediterranean
Keyword: embelsire
Sasia: 6 persona
Kalori: 340kcal

Përbërësit

 • 600 gr miell i fortë
 • 200 gr qumësht
 • 2 kokrra vezë mesatare
 • 90 gr sheqer
 • 40 gr gjalpë i shkrirë
 • 40 gr gjalpë temperaturë ambienti
 • 20 gr rum
 • 16 gr maja birre maja për bukë
 • 10 gr kripë
 • 5 gr esencë vanilje
 • 150 gr krem pastiçier
 • 50 gr sheqer pluhur
 • 200 ml vaj për skuqje

Përgatitja

 • Për të përgatitur krapfen duhet të zgjedhim llojin e miellit të fortë me shumë gluten.
 • Fillojmë duke shkrirë majanë e birrës (fryrës) në qumështin e vakët. Pasi ka shkrirë komplet shtojmë rreth 200 gr miell. E trazojmë mirë brumin e formuar dhe e vendosim enën të pushojë në furrën e sobës për 30 minuta.
 • Ndërkohë në një enë rrahim vezët së bashku me sheqerin. Marrim brumin e formuar dhe fillojmë ta punojmë duke hedhur pak nga pak miell. Hedhim në të edhe vezët e rrahura me sheqerin dhe vazhdojmë ta ngjeshim. Hedhim here pas here miell. Pasi kemi përfunduar miellin, shtojmë në fund kripën se bashku me pak rum dhe esencë vanilje.
 • Në hapin tjetër shtojmë gjalpin. Në fillim hedhim gjalpin e shkrirë dhe me pas gjalpin në temperaturë ambienti. Vazhdojmë të punojmë masën derisa i gjithë brumi të jetë elastik.
 • Mbulojmë masën e brumit për krapfen dhe e lëmë të trefishoj volumin.
 • Pasi është rritur volumi e kthejmë brumin në tavolinën e punës dhe e palosim në tre pjesë. E hapim në petë të trashë dhe me ndihmën e disku presim brumin në rrathë me diametër 8 cm. I vendosim në një tavë dhe i lëmë të fryhen.
 • Vendosim një tigan me vaj te bollshëm në zjarr. Temperatura duhet te jete rreth 180 °C. Provojeni me një copë brumi. Zhytim me kujdes për të skuqur pjesët e brumit të fryra. Pas pak çastesh i kthejmë të skuqen edhe nga ana tjetër.
 • Heqim krapfen dhe i vendosim në një letër për ti thithur vajin. Më pas me një xhep pastiçeri i mbushim me krem dhe sipër ëmbëlsirave hedhim sheqer pluhur.
 • Krapfen janë gati për tu shërbyer.

Receta per krapfen me nutella

Ju bëftë mirë!

104 Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Recipe Rating
You May Also Like

Biskota të mbushura me mollë

Këto biskota të mbushura me mollë janë ëmbëlsira shumë të shijshme dhe të thjeshta për tu përgatitur. Kombinimin mund ta bëni edhe me reçel të ndryshëm, por mbushja me mollë dhe kanellë i jep një arome të veçante.

Krostatë me pjeshkë

Krostatë me pjeshkë është një ëmbëlsirë që mund të përgatitet në shtëpi në çdo moment të ditës. Mjaftojnë disa hapa të thjeshta dhe keni një ëmbëlsirë të freskët dhe shumë të shijshme, sidomos kur pjeshkat janë të ëmbla dhe me shume frutë. Kjo krostatë me fruta mund të konsumohet edhe për mëngjes me një gotë qumësht.

Kos me fruta

Kos me fruta mund të shërbehet si mëngjes, si ëmbëlsirë pas buke i shoqëruar me fruta të freskëta ose pasdite. Mund të përgatitet me çdo frutë që mund t'iu gjendet në shtëpi.

Mousse me Mjeder – Raspberries

Një recetë me fruta verore e thjeshte dhe ideale për pasditet e nxehta. Gjithsesi thjeshtësisë se recetës ju ftoj ta përgatisni disa orë më përpara, kështu ëmbëlsira ka kohë të mjaftueshme të pushojë ne frigorifer.