Sultjash

Receta për Sultjash

E kush nuk e kujton sultjashin, këtë ëmbëlsirë oriz me qumësht dhe nuk e lidh me fëmijërinë. Sa e sa herë e kanë përgatitur për ne nënat tona. Mjafton pak përbërës dhe kemi një ëmbëlsirë të shijshme e të shpejtë.

Sultjash – Oriz me Qumësht

Prep Time10 minutes
Cook Time45 minutes
Total Time55 minutes
Course: Dessert
Cuisine: Albanian
Keyword: embelsire
Sasia: 4 persona
Kalori: 230kcal

Video

Përbërësit

 • 500 ml qumësht
 • 200 gr oriz
 • 100 gr sheqer
 • 100 ml ujë
 • pak vanilje pluhur
 • disa lëkura limoni

Përbërësit për garniturën

 • pak kanellë pluhur
 • pak çokollatë
 • pak karamel

Përgatitja

 • Për të përgatitur sultjash në një tenxhere hedhim ujin së bashku me orizin. I lëmë për dsa minuta dhe më pas shtpjmë qumështin, sheqerin, vaniljen dhe lëkurën e limonit. Masën e vemë të ziejë në zjarr të ulët.
 • Duhet të kemi kujdes që ta trazojmë vazhdimisht. Orizi kështu e lemë të ziejë përreth 45 minuta ose derisa masa të trashet. Më pas e hedhim në tasa të vegjël dhe sipër i hedhim garniturën që na pëlqen.
 • Ne, në këtë rast, një tasi i kemi hedhur kanellë pluhur, një tjetri çokollatë, e një tjetri karamel. Mund ti hedhimedhe arra të grira, bajame e çdo lloj garniture që ju pëlqen.

Ju bëftë mirë

177 Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Recipe Rating
You May Also Like

Receta për krep me nutella

Krep ose siç i thonë francezet crêpe janë flet të holla brumi, të pjekura mbi një piaster te nxehtë. Ato mund të shërbehen me mbushje të ndryshme të ëmbela (si Nutella, mjalt ose reçel) apo dhe të kripura (djathë, proshute ose perime). Ato shërbeheshin në datën 2 Shkurt dhe kur hapej në piaster, zakonisht shprehej një dëshirë. Duke lene mbrapa historinë le të shikojmë recetën e tyre. Baza e përgatitjes për të dyja llojet është pothuajse e njëjtë. Ja se çfarë na duhet për të pergatitur disa krep.

Tortë për ditëlindje për fëmijë (Hello Kitty)

Kjo është një tortë speciale për raste ditëlindjesh për fëmijët e jo vetëm. Në rastin tonë e kemi zbukuruar sipër tortën me figurën e Hello Kitty por çdo njeri është i lirë të bëjë zbukurimin që i pëlqen më shumë. Në këtë recetë kemi një bazë pandispanje ose më mirë një tortë 'sfungjer' ( sponge cake) që është e mbushur me një krem çokollate. është me të vërtetë një tortë që ia vlen mundimi i përgatitjes. Miqtë tuaj do të ngelen patjetër shumë të kënaqur nga kjo ëmbëlsirë.

Petë me nutela e banane

Ju ndodh që ndonjëherë ju shkon mendja për ëmbëlsirë dhe nuk dini se ç'të hani për momentin? Kjo recetë është një recetë e shpejtë. Mjafton një petë, pak nutela dhe një banane dhe do të keni një ëmbëlsirë që do të kënaqë shijet tuaja.

Shëndetlie

Shëndetlia është padyshim një nga ëmbëlsirat shqiptare më të mira. Para shumë vitesh shëndetlia gatuhej veç në raste festash, por tani me këto pak përbërës që i gjejmë kudo mund ta gatuajmë në çdo moment.