Torta Mimoza – Ideale për Festen e 8 Marsit

Kjo tortë i dedikohet të gjitha grave shqiptare kudo janë. Gëzuar 8 Marsin!

Torta Mimoza

Prep Time20 mins
Cook Time40 mins
Total Time1 hr
Course: Dessert
Cuisine: Italian
Keyword: embelsire
Sasia: 6 persona
Kalori: 180kcal

Video

Përbërësit

Përgatitja

 • Për të përgatitur Torta Mimoza, marrim pandispanjën dhe me një thikë të madhe presim koren sipër të tortës.
 • Me një thikë të vogël heqim me kujdes pjesën brenda të pandispanjës, dhe e lëmë veçantë, do të na duhet në fund për të bërë lulet e mimozës.
 • Marrim kremin pasticier dhe e bashkojmë me panën që kemi rrahur paraprakisht me 100 gr sheqer pluhur. Pasi e kemi perzier mirë, heqim veçantë më pak se gjysmën e kremit (do të na duhet për të lyer tortën sipër).
 • Në kremin hedhim ananasin e prerë në copa të vogla, e përziejmë e më pas mbushim tortën brenda me këtë krem, vëmë pjesën sipër të pandispanjës dhe e lyejmë të gjithë tortën me kremin që lamë veçantë.
 • Më pas e zbukurojmë me kujdes me pjesën e brendshme të pandispanjës të cilën e kemi prerë në copa të vogla dhe i kemi dhënë formë të rrumbullaket.
 • Torta Mimoza është gati. E vemë tortën në frigorifer për të paktën 3 – 4 orë. Mund ta shërbejmë me fruta të fresketa sipas dëshirës.

Torte me çokollate

Gëzuar 8 Marsin!

68 Shares
10 comments
  1. Kristina mund te shikosh videon persa i perket kremit pasticier, i cili eshte nje krem me baze veze, qumeshti, sheqeri qe gjen nje perdorim te gjere ne pastiçeri.
   Nqse ke ndonje gje te paqarte na shkruaj perseri

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Recipe Rating
You May Also Like

Biskota të mbushura me mollë

Këto biskota të mbushura me mollë janë ëmbëlsira shumë të shijshme dhe të thjeshta për tu përgatitur. Kombinimin mund ta bëni edhe me reçel të ndryshëm, por mbushja me mollë dhe kanellë i jep një arome të veçante.

Video Receta e Pandispanjës

Pandispanja është një ëmbëlsirë që pëlqehet nga të gjithë, si të rritur dhe fëmijë. Këtë ëmbëlsirë mund ta mbushim me kremëra të ndryshëm në mes, mund ta zbukurojmë sipas dëshirës ose thjesht mund ta shijojmë kështu sic është.

Petulla me banane

Petullat te përgatitura me banane janë shumë të shijshme dhe pëlqehen si nga fëmijët, ashtu dhe të rriturit. Kjo recetë është shumë e thjeshtë dhe dua të them që në familjen time këto petulla gatuhen shpesh.

Biskota me dy ngjyra

Biskotat janë ëmbëlsirat më të thjeshta për tu përgatitur. Këto biskota me dy ngjyra janë shumë te veçanta. Kakao e përdorur në recetën e këtyre ëmbëlsirave jep një kontrast të këndshëm.

Bakllava me fistikë dhe sherbet shije limoni

Bakllava me fistike (pistachio) e shkrifet dhe sherbet në shije limoni. Një kombinim i mrekullueshëm për këtë recetë për bakllava të shpejtë. Përdorimi i petëve te holla filo e lehtëson disi punën dhe alternimi me frutat e thata e bën shumë të dëshirueshme këtë ëmbëlsirë.