Embëlsira
1 koment

Tortë e thjeshtë me qumësht (Ciambella)

Përgatitja: 30 min - Pjekja: 30 min - Sasia: 4

Kjo ëmbëlsirë është një nga ato më të thjeshtat, por me një shije shumë të mirë. Mund tija servirim familjes në mëngjes me një gotë qumësht me kafe ose pasditeve për fëmijët e jo vetëm.
Ne e kemi quajtur tortë me qumësht dhe në kllapa kemi shkruajtur titullin origjinal ‘Ciambella’. Në fakt ky i fundit është emri i kësaj torte për shkak të tavës që piqet,( një tavë e rrumbullakët me vrimë në mes).


Përbërësit për Tortë e thjeshtë me qumësht (Ciambella)


  • 300 gr miell

  • 200 gr sheqer

  • 3 vezë

  • 150 gr gjalpë

  • 180 ml qumësht

  • pak kripë

  • 1 pako maja për ëmbëlsira

  • pak vanilje

  • pak lëkurë limoni

  • pak sheqer pluhur për sipër


Përgatitja

Hedhim në një enë vezët dhe sheqerin. I rrahim fort me rrahësin elektrik ose nëse keni mikser më mirë.
Shtojmë miellin e situr të përzier me majanë, vaniljen dhe pak kripë. Vazhdojmë të përziejmë përbërësit. Më pas shtojmë gjalpin e shkrirë dhe qumështin, ( nëse shohim që masa është e fortë shtojmë edhe pak qumësht dhe e kundërta, nëse shohim që masa është shumë e qullët i shtojmë pak miell).

Torte-e-thjeshte-Ciambella-receta-italiane-gatime-arti-e

Torte-e-thjeshte-Ciambella-receta-italiane-gatime-arti-d

Torte-e-thjeshte-Ciambella-receta-italiane-gatime-arti-c

Në fund i grijmë pak lëkurë limoni dhe e përziejmë ngadalë. Hedhim masën në tavën e lyer më parë me pak gjalpë e miell, ( nëse nuk keni tavë me vrimë në mes, mund ta hidhni në një tavë të thjeshtë të rrumbullakët). Pjekim ëmbëlsirën në furrë të nxehtë 180°C përreth 30-35 minuta.

Torte-e-thjeshte-Ciambella-receta-italiane-gatime-arti-b

Pasi është ftohur torta e vendosim në pjatancë dhe i hedhim sheqer pluhur sipër. Presim tortën në copa dhe e servirim.

Ju bëftë mirë nga ArtiGatimit.com!

Torte-e-thjeshte-Ciambella-receta-italiane-gatime-arti-a

1 Comment

Lini një Përgjigje

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Komento nga Facebook!

Shkruani komentin tuaj - Komente