Si të përgatisim Kek me luleshtrydhe

Receta për kek me luleshtrydhe është shumë ë thjeshtë për tu përgatitur. Shija delikate majhoshe e luleshtrydheve jep një flagrancë ëmbëlsirës tonë. Përbërësit duhet të jenë të freskët, ja receta jonë.

Si të përgatisim Kek me luleshtrydhe

Prep Time15 mins
Cook Time35 mins
Total Time50 mins
Course: Dessert
Cuisine: Mediterranean
Keyword: embelsire
Sasia: 4 persona
Kalori: 210kcal

Përbërësit

 • 500 gr luleshtrydhe
 • 3 kokrra vezë
 • 200 gr sheqer
 • 125 ml kos
 • 50 gr gjalpë
 • 250 gr miell
 • 1 lugë gjelle lëng limoni
 • 10 gr pluhur fryrje për ëmbëlsira
 • pak vanilje
 • lëkurë limoni
 • sheqer pluhur

Përgatitja

 • Luleshtrydhet i pastrojmë nga bishti dhe i lajmë në ujë të rrjedhshëm. Një pjesë i presim në formë gjatësore për ti vendosur sipër kekut dhe i spërkatim me lëng limoni dhe pak sheqer. Pjesën tjetër e presim kubik për ti hedhur në brumë.
 • Në një enë qelqi, rrahim me rrahësin elektrik të verdhat e vezëve së bashku me sheqerin, për gati 10 minuta. Shtojmë më pas kosin, lëkurë limoni, lëngun e limonit dhe gjalpin e shkrirë.
 • Në një enë tjetër rrahim të bardhat e vezëve sa të bëhen marengë dhe për momentin i vendosim në frigorifer.
 • Tek të verdhat e vezëve shtojmë miellin të përzier me pluhurin për ëmbëlsira dhe vaniljen. Masën për kek me luleshtrydhe e trazojmë me anë të një shpatulle. Hedhim në të edhe të bardhat e vezëve dhe i trazojmë me kujdes nga poshtë lartë. Sapo të jetë formuar një masë homogjene, hedhim luleshtrydhet e prera kubik, të spërkatura me pak miell.
 • I trazojmë dhe e hedhim brumin në tavën e lyer me pak gjalpë. Me përmasat e dhëna për këtë kek me luleshtrydhe duhet një tavë me diametër 24 cm. Sipër radhitim luleshtrydhet që premë në formë gjatësore.
 • Tavën për kek e futim në furrë të para ngrohur në 180°C për 35 minuta. Pasi keku me luleshtrydhe piqet e lemë në furrë të fikur edhe 10 minuta.
 • Kek me luleshtrydhe është gati, e presim në feta dhe nëse dëshirojmë e shërbejmë me pak sheqer pluhur sipër.

Mos lini pa lexuar receta për kek me qershi, kek me karrota apo kek me kos.

Ju bëftë mirë!

270 Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Recipe Rating
You May Also Like

Torte kompjuter me çokollate

Tortën kompjuter ua dedikojmë të gjithë lexuesve të faqes tonë, sepse është kompjuteri ai që na bashkon e na ndihmon 'të shijojmë' receta të shijshme. U mbush një vit që jemi së bashku në këtë faqe me receta gatimi e këshilla të ndryshme. Shpresojmë që t'ju kemi ndihmuar sadopak me recetat tona.

Mousse me Mjeder – Raspberries

Një recetë me fruta verore e thjeshte dhe ideale për pasditet e nxehta. Gjithsesi thjeshtësisë se recetës ju ftoj ta përgatisni disa orë më përpara, kështu ëmbëlsira ka kohë të mjaftueshme të pushojë ne frigorifer.

Semifreddo me luleshtrydhe

Një fetë ëmbëlsire semifreddo me luleshtrydhe është ideale për të mbyllur një mbrëmje me një shije delikate dhe aromatike. Receta e kësaj ëmbëlsire është shumë e thjeshte, le të ndjekim hapat e përgatitjes.

Petulla Pancakes me Banane

Pancakes mund ti përgatisim në disa mënyra të ndryshme. Si në versionin origjinal të petullave amerikane, këto pancakes me banane kanë të njëjtën përbërje por më shumë të shijshme.