Embëlsira
2 komente

Petulla Amerikane – Pancake

Përgatitja: 15 min - Pjekja: 15 min - Sasia: 4
Pancake janë një tip petullash me origjinë amerikane. Këto petulla janë një si tip mini krep, por më të trasha dhe më të vogla që shërbehen për mëngjes, mbasdite ose brunch (mëngjes e drekë së bashku, e përdorur shumë në Amerikë).

Petulla Amerikane - Pancake

Përbërësit

 • 125 gr miell
 • 180 ml qumësht
 • 30 gr gjalpë
 • 1 vezë
 • 25 gr sheqer
 • pak kripë
 • 5 gr maja pluhur për ëmbëlsira

Përgatitja

 • Në një enë qelqi thyejmë vezët dhe i bashkojmë me sheqerin. I rrahim fort e më pas shtojmë qumështin ngadalë, pak nga pak. I trazojmë mirë derisa të kemi një masë homogjene. Pasi kemi shkrirë gjalpin e bashkojmë me masën e përgatitur duke e trazuar mirë.
 • Në një enë tjetër hedhim miellin e situr, majanë dhe pak kripë. I përziejmë mirë së bashku.
 • Më pas i bashkojmë të dyja masat e përgatitura. I trazojmë mirë në mënyrë që të kemi një masë homogjene.
 • Marrim një tigan që nuk ngjit dhe e lyejmë me pak gjalpë me ndihmën e një pecete. E vendosim në zjarr të nxehet dhe më pas hedhim në mes të tij një garuzhde me masën e përgatitur. Zjarri s'duhet të jetë shumë i fortë. Kur në sipërfaqe të fillojnë disa bulëza, kthejmë petullën nga ana tjetër.
 • Duhet ti pjekim një e nga një të gjitha pancake/petulla.
 • Kur të jenë pjekur të gjitha, i vendosim mbi njëra tjetrën dhe i hedhim sipër shurupin ose kremin që na pëlqen.

Notes

Zakonisht këto pancake shoqërohen me shurup panje por çdo njeri mund ti shoqërojë sipas shijes që i pëlqen, mund ti shoqërojë me reçelra të ndryshëm ose dhe me çokokrem. Alternative Petulla me kos!
Përgatitja e kësaj ëmbëlsire është shumë e thjeshtë.

Video e Petulla Amerikane - Pancake

https://www.youtube.com/watch?v=CwMiViKAmTE

Përgatitja e petullave pancake

petulla-amerikane-mjalt-receta-gatimi-pancake-gatuaj

Ju bëftë mirë dhe Gëzuar 4 Korrikun Amerika!

petulla-amerikane-mjalt-receta-gatimi-pancake-shqip-food

Na ndiqni në Instagram @ArtiGatimit dhe vendosni tag #artigatimit recetat që gatuani!

2 Comments

 1. mira says

  jjjjjjjjjjjaaaaaaaaaaaammmmmmmmmmmiiiiiiiii apo jo yllyllylll

Lini një Përgjigje

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Komento nga Facebook!

Shkruani komentin tuaj - Komente