kek me dardha cokollate

Kek me dardha dhe çokollatë

Kjo recete për kek me dardha dhe çokollate është dërguar nga Loreta, një fanse e Artigatimit në Facebook. Ëmbëlsirë është shumë e shijshme sepse dardha me çokollatën është një binom perfekt.

Kek me dardha dhe çokollatë

Prep Time20 minutes
Cook Time45 minutes
Total Time1 hour 5 minutes
Course: Dessert
Cuisine: Global
Keyword: embelsire
Sasia: 4 persona
Kalori: 343kcal

Përbërësit

Përbërësit për kekun

 • 5 dardha mesatare
 • 150 gr çokollate e zezë
 • 2 luge gjelle lëng vanilje
 • 120 gr gjalpë temperature ambienti
 • 120 gr sheqer ose prej kallam sheqeri
 • 4 kokrra veze
 • 100 gr bajame te grira
 • 20 gr miell
 • 1/2 luge kafeje maja për ëmbëlsira për fryrje
 • 1 luge gjelle kakao

Përbërësit për kremin e çokollatës

 • 100 gr çokollate e zezë
 • 60 ml krem i freskët qumështi pana

Përbërësit për sherbetin

 • 1 litër ujë
 • 120 gr sheqer
 • lëngun e 1/2 limoni
 • 2-3 shkopinj kanelle

Përgatitja

 • Si fillim përgatisim sherbetin ku do të fusim dardhat. Në një tenxhere hedhim ujin, lëngun e limonit, shkopinjtë e kanellës dhe i vëmë të ziejnë.
 • Ndërkohë qërojmë lëkuren e dardhave, por nuk heqim bishtat, japin pak lezet si dekorim. Kurse nga poshtë heqim pjesën e brendshme te dardhës, gjithmonë duke bere kujdes për bishtat.
 • I vendosim me kujdes ne tenxhere dhe i leme te ziejnë për rreth 10 minuta,(kujdes sepse koha e zierjes është në varësi të pjekurisë se dardhave, ato nuk duhet të shpërbehen). Më pas i nxjerrim nga sherbeti i ngrohtë dhe i vendosim me kujdes ne pjate.

Përgatitja e kekut

 • Ndërkohë ngrohim furën në 180°C. Në banjë marri shkrime çokollatën me vaniljen. Përziejmë mirë gjalpin e butë me sheqerin në një enë e më pas shtojmë në të vezët një nga një dhe i përziejmë duke përdorur rrahësen elektrike. Shtojmë çokollatën e shkrire duke përdorur gjithmonë rrahësen.
 • Shtojmë bajamet e grira, miellin e situr të përzier me majanë dhe kakaon. I përziejmë me luge druri dhe e hedhim në enën e ëmbëlsirës paraprakisht të lyer me pak gjalpë ose me letër kuzhine.
 • Vendosim dardhat sipër. Dardhat duhet të prekin fundin e tavës. Fusim kekun në furrën e ngrohur dhe e leme të piqet për 45 minuta në 180 grade celcius.
 • Kur keku të fryhet, dardhat do të mbulohen në me shumë se gjysmën e tyre. Pasi është pjekur nxjerrim kekun dhe e lemë të ftohet.
 • Këtë ëmbëlsirë mund ta shërbejmë të thjeshte, por për raste speciale, mund ta shërbejmë me një krem çokollatë.

Përgatitja e kremit çokollatës

 • Çokollatën e ndajmë ne copa te vogla dhe sipër i hedhim panën e ngrohur mirë. E trazojmë mirë derisa çokollata të shkrije dhe më pas e hedhim mbi kek.
 • Shërbejmë ëmbëlsirën menjëherë.

Lexoni edhe recetën për kek me molle.

Ju beftë mirë !

50 Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Recipe Rating
You May Also Like

Profiterol me krem Chantilly

Bigné të vogla të mbushura me krem Chantilly na krijojnë një version tjetër të profiterolit. Edhe ky version i mbushur me këtë krem të bardhë është shumë i mirë dhe i shijshëm. Baza gjithmonë janë bigné të përgatitura me Pasta Shu

Pandispanjë e sherbetosur

Pandispanja është baza e shumë ëmbëlsirave, si për shembull receta për trilece, x dhe x. Një mënyre tepër e thjeshte për të shërbyer pandispsanjën është dhe sherbetosja e saj. Kjo është një recetë tradicionale e vjetër që dikur përgatitej nëpër dasma në zonën e Myzeqesë.

Pufka (Meringa)

Meringat ose pufkat siç i njohim ne janë ëmbëlsira si shkumë të përgatitura me të bardhën e vezës. Për herë të parë këto ëmbëlsira i përgatiti një pastiçier zvicerian nga provinca e Meiringen, nga i cili vjen edhe emri i tyre (meringa).

Biskota me copëza çokollate

Biskotat janë gjithmonë një kënaqësi kur i shijon në mëngjes me një gotë qumësht. E të shijojnë më shumë kur në to gjenden edhe copëza çokollate që të shkrihen në gojë. Kjo është një recetë e thjeshtë që mund ta përgatisni edhe me fëmijët tuaj.