Embëlsira
3 komente

Buding me çokollatë

Përgatitja: 30 min - Pjekja: 15 min - Sasia: 4

Buding me çokollatë është një nga ato ëmbëlsirat që kur fillon ta hash është e vështirë ta lësh lugën pa e përfunduar komplet.
Këtë ëmbëlsirë mund ta përgatisim edhe një ditë përpara dhe e lemë në frigorifer derisa ta servirim.
Budingun mund ta hedhim në një formë të vetme ose mund ta ndajmë në forma të vogla sa për një person.

Përbërësit për Buding me çokollatë


 • 800 ml qumësht

 • 140 gr gjalpë i freskët

 • 140 gr sheqer

 • 200 gr çokollatë të zezë

 • 80 gr miell


Përgatitja

Si fillim hedhim në një tenxhere qumështin dhe e lemë të nxehet.
Në një tenxhere tjetër hedhim gjalpin dhe e lemë të shkrijë ngadalë. Bashkojmë sheqerin në të dhe e trazojmë mirë. Më pas shtojmë edhe çokollatën e zezë në copa të vogla dhe e përziejmë mirë derisa të shkrihet komplet.
Pas kësaj shtojmë ngadalë e pak nga pak miellin e situr dhe e trazojmë gjithmonë në mënyrë që të mos krijohen kokrriza.

chocolate-pudding-recipe-receta-gatimi-buding-red

Pastaj shtojmë ngadalë edhe qumështin e nxehtë. I trazojmë mirë në mënyrë që të kemi një masë homogjene dhe e lemë në zjarr të ngadaltë derisa masa të trashet. Pasi është trashur budingu fikim zjarrin dhe e hedhim në enën që dëshirojmë. Mund ta hedhim direkt në një formë të vetme ose nëse preferojmë në forma të vogla për një person.

chocolate-pudding-recipe-receta-gatimi-buding

E lemë të ftohet pak budingu e më pas e fusim në frigorifer për të paktën dy orë.
Më pas nxjerrim budingun nga frigoriferi, e hedhim në pjata dhe e zbukurojmë sipas dëshirës e fantazisë tonë. Mund ta zbukurojmë me pana e fruta të ndryshme ose e shijojmë kështu siç është.

Ju bëftë mirë nga ArtiGatimit.com!

chocolate-pudding-recipe-receta-gatimi-buding-coco

chocolate-pudding-recipe-receta-gatimi-buding-cokollate

3 Comments

 1. Linda says

  All of your recipes look heavenly!!!!!!!!! Maybe my husband Glenn knows how to speak your language and make some of these for us. He loves all kinds of language and is exceedingly good, I think so. (all wifes should feel this way huh? lol.) Thank you soooo much for sharing them with me. MAY GOD BLESS you always.
  Linda

 2. ajo says

  bravo ju lumshin duart edhe un e provova dhe me doli shume e mire

Shkruani komentin tuaj - Komente