Buding me çokollatë

1 Shares
1
0
0
Budingun mund ta hedhim në një formë të vetme ose mund ta ndajmë në forma të vogla sa për një person.

Buding me çokollatë

Përbërësit

 • 800 ml qumësht
 • 140 gr gjalpë i freskët
 • 140 gr sheqer
 • 200 gr çokollatë të zezë
 • 80 gr miell

Përgatitja

 • Si fillim hedhim në një tenxhere qumështin dhe e lemë të nxehet.
 • Në një tenxhere tjetër hedhim gjalpin dhe e lemë të shkrijë ngadalë. Bashkojmë sheqerin në të dhe e trazojmë mirë. Më pas shtojmë edhe çokollatën e zezë në copa të vogla dhe e përziejmë mirë derisa të shkrihet komplet.
 • Pas kësaj shtojmë ngadalë e pak nga pak miellin e situr dhe e trazojmë gjithmonë në mënyrë që të mos krijohen kokrriza.
 • Pastaj shtojmë ngadalë edhe qumështin e nxehtë. I trazojmë mirë në mënyrë që të kemi një masë homogjene dhe e lemë në zjarr të ngadaltë derisa masa të trashet. Pasi është trashur budingu fikim zjarrin dhe e hedhim në enën që dëshirojmë. Mund ta hedhim direkt në një formë të vetme ose nëse preferojmë në forma të vogla për një person.
 • E lemë të ftohet pak budingu e më pas e fusim në frigorifer për të paktën dy orë.
 • Më pas nxjerrim budingun nga frigoriferi, e hedhim në pjata dhe e zbukurojmë sipas dëshirës e fantazisë tonë. Mund ta zbukurojmë me pana e fruta të ndryshme ose e shijojmë kështu siç është.

Notes

Përgatitja

Ju bëftë mirë nga ArtiGatimit.com!

chocolate-pudding-recipe-receta-gatimi-buding-coco

chocolate-pudding-recipe-receta-gatimi-buding-cokollate

1 Shares
3 comments
 1. All of your recipes look heavenly!!!!!!!!! Maybe my husband Glenn knows how to speak your language and make some of these for us. He loves all kinds of language and is exceedingly good, I think so. (all wifes should feel this way huh? lol.) Thank you soooo much for sharing them with me. MAY GOD BLESS you always.
  Linda

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Recipe Rating
You May Also Like

Profiterol me krem Chantilly

Bigné të vogla të mbushura me krem Chantilly na krijojnë një version tjetër të profiterolit. Edhe ky version i mbushur me këtë krem të bardhë është shumë i mirë dhe i shijshëm. Baza gjithmonë janë bigné të përgatitura me Pasta Shu

Role e ëmbël me kivi

Kjo është një ëmbëlsirë e thjeshtë dhe e shpejtë për tu përgatitur. Eshtë e freskët sepse është e bërë me kivi dhe e shijshme njëkohësisht.

Krem gjalpi

Kremi i gjalpit është shumë i përdorur në pastiçeri. Ky lloj kremi përdoret për të mbushur torta të ndryshme, ëmbëlsira të vogla siç janë cupcake ose ato pastat e vogla që ishin shumë të përhapura në Shqipëri përpara shumë vitesh.

Receta për Bigné (Pasta shu)

Pasta shu është brumë i zier dhe i pjekur në furrë. Kjo lloj paste nuk ka nevojë për forma, pasi piqet thjesht në një tavë me letër furri sipër. Me të krijojmë forma të vogla ( bigné), të cilat pasi janë ftohur i mbushim me kremëra të ndryshëm si kremi pastiçier, kremi me çokollate apo reçel.

Tortë super çokollatë

E kush nuk e pëlqen çokollatën? Kjo tortë është pikërisht për ata persona që e adhurojnë këtë ëmbëlsi. Kjo tortë është një pandispanjë me çokollatë e mbushur me krem çokollate.